Hřib oznámil na sociálních sítích, že na úterním jednání Asociace krajů ČR s vládou a členy centrálního řídícího týmu pro očkování vyzval Babiše, aby stát buď zařídil, ať se vakcína od Pfizeru naočkuje rizikovým skupinám obyvatel, nebo aby se očkovací séra rozvezly z hlavního města.

Podle pražského primátora totiž jen čtvrtina z 28 tisíc dávek, které údajně leží ve skladech fakultních nemocnic řízených Blatného ministerstvem, je určena pro Prahu. „Řídíme jen rozdělování Moderny a vakcíny od firmy AstraZeneca,“ uvedl Hřib.

Na twitterovém účtu sdílel tabulku, podle níž je zhruba dva a půl tisíce očkovacích dávek v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Fakultní nemocnice Bulovka podle dat z magistrátní společnosti Operátor ICT má téměř 700 neaplikovaných ampulek vakcíny proti koronavirové nákaze. Oproti tomu ve Fakultní Thomayerově nemocnici a na Vinohradech mají pouze desítky nevyužitých vakcín.

Distribuce vakcíny AstraZeneca byla ve spolupráci Městské nemocnice následné péče a mladých praktických lékařů v Praze zahájena ve čtvrtek 25. února 2021.
V Praze rozvážejí vakcínu auty. Blatný: Nedělejte to, ohrozíte distribuci

„Jsem si vědom, že situace v jiných krajíc je odlišná a často i horší než v Praze. Záleží mi na tom, aby byly očkovací látky distribuovány rovnoměrně a spravedlivě,“ citovala Hřiba agentura ČTK. Podle ní primátor nabídl ostatním pomoc v podobě bezplatného „open source“ systému pro přehledné rozdělování vakcín do jednotlivých nemocnic od zmiňované městské firmy.

Babiš: Primátor dezinterpretuje čísla

„Zdeněk Hřib neříká pravdu, když tvrdí, že v pražských nemocnicích leží 28 tisíc vakcín ladem. Tyto vakcíny přivezl distributor do nemocnic dnes brzo ráno, což by pan primátor mohl vědět od svého koordinátora očkování,“ reagovalo Blatného ministerstvo. Také premiér Babiš tvrdí, že primátor Hřib dezinterpretuje čísla. „Proč lžete?“ tweetoval šéf hnutí ANO a Hřiba naopak vyzval, aby se pražský koordinátor očkování konečně začal bavit s vedením státních „špitálů“ v Praze, které podle Babiše ignoruje.

„Se státními nemocnicemi se bavíme. Průběžně od nich žádáme vakcíny. Bohužel nám je obvykle odmítají vydat. Minulý týden se podařilo díky zásahu národní koordinátorky od nich získat dvě plata ampulek. Pro státní Thomayerku, kde vakcíny chyběly, a pro sociální služby a mobilní týmy,“ odpověděl primátor Hřib.

Od začátku očkování proti covidu aplikovali zdravotníci v Praze 175 961 dávek vakcíny, z toho tři tisíce v pondělí. Obě dávky dosud dostalo 68 193 lidí. Vakcinační strategii však provázejí zmatky, nařčení, předbíhání, rezignace a Babišova menšinová vláda, která se opírá o podporu komunistů, čelí ze strany části veřejnosti i sněmovní opozice kritice. Vedení metropole se dostalo s Babišem nebo Blatným do „křížku“ opakovaně – naposled šéf resortu zdravotnictví Hřiba „peskoval“ kvůli tomu, že se v hlavním městě rozvážely očkovací látky auty, což mohlo podle Blatného ohrozit distribuci.

Primátor Hřib řekl Seznam Zprávám, že Andrej Babiš „chtěl využít lidského neštěstí ke svému zviditelnění před volbami. Prohlásil se za největšího koordinátora očkování, ačkoliv k tomu neměl vůbec žádnou odbornost.“ Potvrdil tak svědectví bývalého národního očkovacího koordinátora Zdeněk Blahuta, jenž popsal, jaký tlak Babiš vytvářel a jak chaoticky vakcinaci řídil.