UFFO NA HVĚZDÁRNĚ

Krásný exemplář pýchavky obrovské například vyrostl u Slunečního domku úpické hvězdárny. „Houbu jsme vyfotili a změřili (26 x 23 x 16 cm). Před polednem pak vydolovali, aby šla na pánev co nejvíce čerstvá. Vážila 1,16 kilogramu," informovali s přízemním nálezem velmi spokojení odborníci na vesmír.

„Našel jsem během pár dní 150 pravých hřibů. Na Žacléřsku, ale podobná situace je i v okolí Trutnova," potvrdil Petr Kuráň, předseda trutnovského mykologického kroužku. „Nejvhodnějšími místy jsou teď nízké smrčiny, tam se drží stálejší teplota. To se ale časem změní a více růst bude i ve vysokém. Důležitý je dostatek vláhy, ale i v rámci okresu jsou značné rozdíly. Například na Úpicku pršelo výrazně méně než v Žacléři," dodal zkušený mykolog.

NĚKDE JE SUCHO

„U nás je to tragédie. Pršelo málo, je sucho. Na horách je situace výrazně lepší než v Úpici. Byla jsem ve čtvrtek, našla jsem osm podhříbků, pět kovářů a růžovky. To všechno na dvou místech, jinak nic," je naopak zklamaná náruživá houbařka Marie Pospíšilová z Radče.

Rozdíly potvrzuje i přispěvatel Caralasa, který ve čtvrtek prostřednictvím webu nahouby.cz napsal: „Choustníkovo Hradiště, Kohoutov – sucho a nic."

„Na Žacléřsku, v okolí Trutnova a na horách jsou ale ideální houbařské podmínky. Ani teplotní výkyv tří horkých dní houbám neuškodily, dokonce se zdá, že spíš pomohl. Podle mých záznamů nepamatuji, že by za dlouhou dobu dozadu byly v druhé polovině června takhle příznivé podmínky třeba pro pravé hřiby," dodal Petr Kuráň.

CÍSAŘSKÁ PEČÁRKA

Nadmíru spokojená je i vedoucí Mykologického klubu v Lomnici nad Popelkou Jana Čapková. „Hub jsou kvanta. Vloni to byla bída, letos si to užíváme.

Rostou nejen tradiční houby, ale našli jsme i žampion císařský, který se jen tak nevidí. Kdo by chtěl vyrazit s námi, příští sobotu pořádáme veřejnou vycházku. Sraz je na Školním náměstí v 9 hodin," zve Jana Čapková.