Snídaně po půl jedenácté, oběd ve dvě a o půlnoci ještě večeře. Běžný den účastníků letní astronomické expedice je prostě trochu jiný. Po nočním pozorování oblohy se mladí zájemci o vesmír dostanou do postele nejdřív ve tři, někteří až s východem slunce.

Půlstoletí tradice

V podstatě jde o léty zaběhlou praxi. Letošní setkání v areálu hvězdárny se koná již po čtyřiapadesáté. Čtyři desítky mladých lidí z celé republiky tu tráví více jak dva týdny pozorováním, zpracováváním získaných dat i nejrůznějšími pokusy.

Na první pohled vědecká náplň ale není určena jen pro znalé, pořadatelé myslí i na začátečníky. „Máme tu skupiny, které se učí úplné astronomické základy. Při práci s dalekohledem, při pozorování i následném zpracování dat. Ti, co sem jezdí častěji a patří mezi pokročilé, například vyhledávají a zakreslují galaxie a mlhoviny, jiní pozorují meziplanetární hmotu či studují meteorické roje. S rozvojem techniky je hodně populární astrofotografie. Nejvíc vědecká skupina se věnuje například studiu exoplanet a snaží se třeba změřit parametry planet, které obíhají okolo cizích hvězd. Poslední součástí je radioastronomie, která má výhodu, že není závislá na počasí," říká vedoucí expedice Martin Rybář.

Počasí je pro expedici zásadním faktorem. „Je to lepší než vloni, ale úplně jasné noci jsme měli jen tři. Jinak nám pozorování často přerušovala oblačnost."

A jak tu vypadá běžný den? „Snídaně je před jedenáctou dopoledne, pak přijde na řadu zpracování dat z předchozí noci. Následuje přednáška, oběd a volno, další přednáška, fyzikální experiment, večeře, přednáška a od 22. hodiny pozorování. To probíhá minimálně do půl třetí, ale často u toho lidi sedí až do východu Slunce. Proto tu máme i půlnoční večeři," shrnul Martin Rybář.

Po páté se astronomické expedice účastní například Ondřej Nývlt z Trutnova. „Poprvé jsem tu byl coby člen astronomického kroužku při Domě dětí a mládeže. Pak jsem měl deset let pauzu a teď jsem tu počtvrté v řadě. Je tu výborná atmosféra a velká koncentrace chytrých lidí s dobrými nápady. Můžu se tady zapojit do zajímavých projektů. Mým zájmům je nejbližší digitální astrofotografie."

Co největší tma

Mladým astronomům vychází vstříc také město Úpice. „Ve všední dny vždy od půlnoci do čtyř hodin vypínají veřejné osvětlení. To má pro pozorování velký význam. Přes víkend to kvůli většímu pohybu osob nejde, ale i tak je to velká pomoc. Zůstávají svítit jen soukromé zdroje, to není tak zásadní, městské osvětlení ale vytváří světelnou mlhu, která je mnohem více rušivá," říká ředitel hvězdárny Marcel Bělík. Ta poskytuje zázemí, personál a také techniku. „Té je ale mezi lidmi čím dál víc a mnozí si vozí vlastní. Když jsem tady před třiceti lety coby účastník expedice začínal, bylo tu to nejlepší, k čemu se člověk mohl dostat. V tomhle se doba výrazně změnila," dodává.

Hvězdárna opět patří mladým astronomům