„Letos přijelo zhruba padesát lidí, mezi nimi devět nováčků, máme tu i jednoho Poláka,“ řekl Martin Rybář, vedoucí akce. Sám je jaderným fyzikem v Brně, pracoval tam na hvězdárně jako administrátor a nyní se astronomii věnuje amatérsky. „Už jsme měli tři pozorovací noci, jedna byla opravdu pěkná,“ podotkl.

Zájemcům o astronomii však zatím moc počasí nepřálo. „Na pozorování jsme připraveni, sváželi jsme sem dalekohledy z různých míst, takže když vyjde příznivá noc, mají studenti vše k dispozici,“ řekl František Blahák z úpické hvězdárny. Připomněl, že účastníci pozorují hlavně vzdálené objekty a mlhoviny nebo proměnné hvězdy CCD kamerou. Mají v programu denně také řadu zajímavých přednášek.

Na seminář přijede v sobotu Grygar

Dvě z nich jsou už tuto sobotu věnovány také veřejnosti a uskuteční se v Městském sále. Od 11 hodin bude hovořit o objevování exoplanet známý astronom Jiří Grygar. Od 15 hodin pak účastníky astronomického semináře provede taji fotometrie tranzitujících exoplanet Luboš Brát z Pece pod Sněžkou.

Letos poprvé dali organizátoři příležitost k účasti na expedici také zdravotně postižené studentce obchodní akademie v Janských Lázních Janě Brodské. „Vyčlenili jsme jí v budově, která je v přízemí bezbariérová, prostor, kde může přespávat. Má tu k dispozici i bezbariérové sociální zázemí,“ dodal František Blahák.

Dívka je expedicí nadšená. „Chci poděkovat hlavně Martinu Rybářovi a hvězdárně, že mi účast umožnili. Je to pro vozíčkáře úžasný zážitek. Astronomií se zabývám zhruba rok a půl. Mám velkou radost, že se mohu s ostatními účastnit programu, mám k dispozici i dalekohled, což je úplně úžasné,“ svěřila se studentka, která právě ukončila třetí ročník studia na janskolázeňské akademii. Pochází z Jablonce nad Nisou. „U nás doma není nikde možnost pozorovat vesmír dalekohledem.

Už jsem viděla třeba Jupiter, Evropu. Moc mě to tady baví. Do budoucna plánuji, že se snad ve škole v Jankách s někým domluvím, aby mě sem třeba na nějaká další pozorování do Úpice dovezl i během roku. Chtěla bych si zpracovávat deník a více se koníčku věnovat,“ dodala Jana Brodská.