Návštěvníci akce se dozvěděli, že nebýt evropských dotací, neuskutečnil by se například projekt revitalizace centra města, tedy Riegrova náměstí a kina Jitřenka. „Máme tři projekty, které jsme ve městě s podporou dotací realizovali. Všechny jsou smysluplné a slouží lidem. Zřejmě nejvíce je vidět právě revitalizace centra. Za pět let, kdy je znovu v provozu kino Jitřenka, ho navštívilo na sto tisíc diváků. V oblibě je i bezbariérová knihovna," podotkla starostka Lena Mlejnková a dodala, že evropské peníze jsou pro město velmi důležité.

Díky nim se zde rozvíjí například také waldorfské školství. S ním souvisí i plánovaný projekt, který by měl sjednotit základní školu a lyceum pod jednu střechu. „Zatím je v přípravné fázi, máme studii, kterou uhradí nadace školy. Rádi bychom na další dotační tituly dosáhli," dodala Lena Mlejnková. Evropská RoadShow přilákala na semilské náměstí zajímavým programem nejen dětské návštěvníky, ale i dospělé. Ti se mohli zapojit do „hvězdné" soutěže a vyhrát věcnou cenu. Pravidla soutěže byla jednoduchá. Vybrat z již uskutečněných projektů ten, který za Semilsko poputuje do velkého zářijového finále. A i po něm se někdo z hlasujících může těšit na jednu z cen. To v případě, že se zúčastní velkého finálového hlasování na webu www.hvezdyseverovychodu.cz.

Ve hře je herní konzole, stan pro celou rodinu, koloběžka nebo voděodolná kamera. Zmíněný semilský projekt Riegrova náměstí a kina Jitřenka postoupil do finálového hlasování soutěže. „Za okres Semily bylo prozatím schváleno 47 projektů za více než 895 milionů korun. Většina z nich je již úspěšně dokončena a slouží lidem," shrnula Silvie Špryňarová, tisková mluvčí Odboru technické pomoci Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod.