Nemáte rádi koupaliště? Upřednostňujete přírodní koupání? Proč ne, jen je třeba dát si pozor na čistotu vody a sinice. Hygiena kontroluje pouze některé vodní plochy. Rychlý a jednoduchý test vody si však můžete udělat i sami.

Zda jsou ve vodě sinice, lze poměrně dobře rozeznat pomocí jednoduchého testu. „Láhev se zúženým hrdlem zcela naplníme vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří kroužek tvořený zelenými organismy v podobě „sekaného jehličí nebo zelené krupice“ a voda přitom zůstane čirá, jedná se s největší pravděpodobností o sinice. Jestliže voda zůstane zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy,“ radí Veronika Krejčí z krajské hygienické stanice.

Stanice sama dělá kontroly pouze v tzv. „koupacích oblastech“, což jsou vodní plochy, které nemají svého provozovatele, ale jsou pravidelně vyhledávány větším počtem lidí za účelem vodní rekreace. V Královéhradeckém kraji jsou takovéto plochy jen dvě, přímo v okrese Hradec Králové žádná. Jedná se o vodní nádrž Rozkoš u České Skalice a Oborský rybník v Jinolicích. I přes kontroly se zde lidé koupou na vlastní riziko, to je však menší než v případě nekontrolovaných vodních ploch.

Na soukromých koupalištích je stav vody monitorován majitelem. „Za kvalitu vody v koupalištích ve volné přírodě a v umělých venkovních koupalištích zodpovídá jejich provozovatel, který má povinnost provádět laboratorní zkoušky ve stanoveném rozsahu a jejich výsledky předávat hygienické stanici,“ říká Veronika Krejčí.

Větší výskyt zdraví škodlivých organismů ve vodě může mít pro koupajícího se člověka celou řadu negativních zdravotních dopadů. Řada sinic produkuje látky, které mohou způsobit alergie a další zdravotní potíže. U zasaženého člověka se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, či rýma. Alergické reakce však mohou vyvolat i některé řasy.

Kromě alergie mohou způsobit nepříjemnosti i různé toxiny, které sinice produkují. „Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy,“ pokračuje Veronika Krejčí.
Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání v koupacích oblastech a koupalištích ve volné přírodě jsou k dispozici na webových stránkách KHS, dále na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR nebo se dají zjistit prostřednictvím Geoportálu ČR. V případě, že někdo nemá přístup na internet, může se samozřejmě informovat telefonicky, případně i osobně

Zásady při koupání ve volné přírodě

1. Nechoďte se koupat sami. Nikdy nevíte, co se může stát.
2. Do vody nechoďte těsně po jídle s plným žaludkem. Po konzumaci většího množství jídla počkejte minimálně jednu hodinu. Nepijte alkohol.
3. Neplavte do blízkosti plavidel a plavební dráhy, po které jezdí lodě a čluny.
4. Nechoďte plavat, když jste unavení nebo rozpálení.
5. Neplavte a neskákejte do vody tam, kde to neznáte a nemůžete vidět, co je pod hladinou. Mohli byste se zranit, mít trvalé následky nebo se zabít o pahýl stromu či výčnělek skály.
6. Jdete-li plavat dál od břehu, zajistěte si doprovod lodičky nebo si s sebou vezměte alespoň barevnou ruční bójku. Nechoďte plavat sami, popřípadě aspoň informujte své známé.
7. Když cítíte únavu nebo když vás chytne křeč do nohy, tak si odpočiňte.
8. Nezapomeňte, že děti bez řádně oblečených a upevněných záchranných vest nepatří do lodiček.