Příznivci lidové slavnosti Porciunkule se dočkali. Letošní ročník zahájí v pátek večer v 18 hodin a potrvá až do neděle. V podkrkonošském městě se slavnost prvně konala v roce 1684, kdy zde byl dostavěn františkánský klášter. Od té doby Hostinné Porciunkulí počátkem srpna ožívá každoročně.

Tentokrát měla akci zahájit kapela Elán. Z technických důvodů se však uskuteční jen koncert skupiny Citron a Scelet. Slovenská hvězda vystoupí 26. srpna tohoto roku. „Kdo přijde v pátek na koncert se zakoupenou vstupenkou na Elán s datem 5. 8. 2011, bude mu předána vstupenka na koncert 26. 8. Jednáme o náhradní kapele, která vystoupí v pátek místo slovenské hvězdy,“ řekl Jan Křivánek, pořadatel z agentury Hardstone.

Program Porciunkule tak nabídne vystoupení několika známých i neznámých kapel, jako je Aleš Brichta s kapelou, Hradišťan, kunčická skupina The Shackels nebo Žibr, ale také travesti show, představí se Adam Kmenta, skvělý tanečník na hudbu Michaela Jacksona. Chybět nebude ani tradiční výstava psů, která se koná v parku. Pro děti je připraven facepainting neboli malování na obličej.

Příprava programu trvá více než rok

Připravit kompletní program a domluvit se s kapelami, které by se návštěvníkům líbily, není žádná hračka. „Snažíme se lidem vyhovět, pokud mají nějaké přání ohledně toho, kterou kapelu by chtěli na Porciunkuli vidět. Někdy je to ale složité, skupiny vystupují na festivalech, kryjí se termíny a nebo nemají zájem zahrát na lidových slavnostech,“ řekla pořadatelka této tradiční hostinské akce Magdalena Vaňátková a dodala: „S kapelami se domlouváme klidně i tři roky.“

Letošní slavnosti zahájí hymna Hostinného, která vznikla na podzim loňského roku. „Složily ji děti 1. stupně základní školy původně jako básničku. Tatínek jednoho z dětí složil hudbu, proběhlo jednání se starostou a hymna byla na světě,“ dodala Vaňátková. Poslechnout si ji můžete v sobotu od 10 hodin na náměstí.

Raina Jarošová