Výlet pro rodiny s kočárkem, které se vydají do skalního města bez znalosti terénu, se může proměnit v pořádnou rozcvičku. Některé značené trasy šplhají strmě do kopce a z kopce, vedou po dlouhých schodištích, po haťových chodníčcích, či po nezpevněných stezkách, často podmáčených po deštích.

Jen vědět kam

I v Českém ráji jsou však cesty, které pohodlně a bezpečně provedou atraktivními místy jak rodiny s dětmi, tak seniory nebo návštěvníky na vozíčku. Během pobytu mohou využít řadu služeb, které jsou přizpůsobeny jejich potřebám. Jako zdroj informací pro plánování výletů lze využít třeba stránky www.ceskyrajbezbarier.cz, které připravilo Sdružení Český ráj.

Vycházejí ze studie, kterou zpracovalo občanské sdružení Sportem proti barierám v roce 2013. Zmapovalo 31 turistických cílů, 28 ubytovacích a 43 stravovacích zařízení. Dokument navrhl také 20 bezbariérových výletů a doporučil i další úpravy, které je na stezkách třeba provést.

V letošním roce navázalo Sdružení Český ráj na tyto aktivity přípravou „bezbariérových" elektronických tipů na výlety, ke kterým byla vydaná i informační skládačka. Dále ve spolupráci s městem Jičín uspořádalo diskusní fórum cestovního ruchu na téma Český ráj bez bariér, kterého se účastnili zástupci turistických informačních center, krajů, městských úřadů, mikroregionů, neziskových organizací, Klubu českých turistů a podnikatelů. Přítomni byli i zástupci hendikepovaných osob, rodin s malými dětmi i seniorů.

S celostátní metodikou kategorizace přístupnosti turistických cílů pro hendikepované seznámil J. Tomandl z Pražské organizace vozíčkářů. Generální sekretář Klubu českých turistů M. Nováček vysvětlil metodiku značení tras pro vozíčkáře a předběžně se se zástupci sdružení domluvil na spolupráci při vyznačení pilotní trasy pro vozíčkáře v Českém ráji.

Delší sezóna?

Zástupce Mateřského centra Kapička v Jičíně M. Klapková Matúšová představila jeden z prvních questů (hledaček), který byl letos v regionu vytvořen společně se SČR. Jedná se o nový způsob putování regionem, který poutavou a hravou formou provede zajímavými místy. Je přitažlivý pro rodiny s dětmi, pro vozíčkáře, ale i pro další skupiny návštěvníků.

Během diskuse zazněla řada námětů a návrhů, co je třeba v území zlepšit, aby i tito občané, kteří mají specifické potřeby a požadavky, přijížděli do Českého ráje stále častěji. Jejich výhodou je totiž časová flexibilita a mohou využít mimosezonní období a prodloužit tak v Českém ráji turistickou sezonu.