Před dvěma roky odcestoval samec Ropen, kterého měla zoologická zahrada v dlouhodobé zápůjčce z Anglie. Ten se z rozhodnutí evropského koordinátora zapojil do chovu v německém Norimberku. Důvodem bylo i to, že samice Numa je pro další reprodukci už nevhodná a spojení s vlastní dcerou Novou by nebylo z genetického hlediska vhodné. Samice tak zůstaly ve Dvoře Králové samotné.

Při hledání dalších možností se nakonec rozhodly všechny zainteresované strany na transportu zvířat do nového působiště. „Do stávajícího pavilonu nedoporučil koordinátor chovu přesun jiného samce. Vedení zoo rozhodlo o umístění obou samic k ověřenému samci a navíc do klimatických podmínek, kde budou mít nosorožci celoročně možnost bahenních koupelí, tolik důležitých pro zdraví jejich kůže. Za nejvhodnější místo určil koordinátor zoologickou zahradu v Lisabonu, kde žije vhodný samec. Zde se na přesun samic chystali několik měsíců, rozšířili výrazně chovatelské zařízení a dostavěli vnitřní prostory tak, že se královédvorské samice budou mít velmi dobře. A všichni doufají, že Nova brzy porodí své první mládě,“ vysvětlil zoolog Martin Smrček.

Každé ze zvířat váží kolem dvou tun, jednalo se proto o náročný transport. Každý z nosorožců byl umístěn ve speciální bedně.

Nakládání začalo v pátek ráno. Ošetřovatelé přistavili první bednu k východu do výběhu. Mladší Nově se do bedny příliš nechtělo, ošetřovatelé ji nalákali na její oblíbené potraviny. Numa šla do bedny rychleji. Potom už na plochu najel jeřáb a kamion.

Postupně byly obě bedny se zvířaty umístěny na návěs. „Všechno šlo bez problémů a rychle. Opět se ukázalo, že zdejší tým je skvěle sehraný a poradí si i s takovým nákladem,“ uvedl Zdeněk Bárta, vedoucí oddělení exportu.

Každá samice váží kolem dvou tun, jejich transportní bedny také, takže na korbě nákladního automobilu se veze minimálně osm tun. „Za volantem se střídají dva zkušení řidiči, Zoo Dvůr Králové zastupuje člen transportní skupiny Jiří Vetter,“ doplnil Smrček. Kromě samic byly na kamion naloženy také dvě bedny s jejich oblíbeným krmením. „Do cíle by měl transport dorazit v neděli večer nebo v pondělí ráno,“ informoval Zdeněk Bárta. Bude záležet na silničním provozu.

Zoologická zahrada se transportem přiblížila ke svému mottu, Afrika v srdci Evropy, protože obě samice byly posledními zástupci asijských tlustokožců. Návštěvníci zahrady se ale nemusí obávat. Zůstává tu stále velká skupina afrických nosorožců dvou druhů.