O přesunu Informačního centra z budovy na Riegrově náměstí do Muzea a Pojizerské galerie v Husově ulici, rozhodli toto pondělí členové městské rady.
Přestěhování bylo podmíněno myšlenkou vytvoření Návštěvnické brány do města, která nebude sloužit jen turistům, ale i místním obyvatelům. „Umístění informačního centra a muzea do jednoho objektu s sebou přinese mnoho pozitiv. Při zachování náplně a činnosti obou institucí zvýšíme návštěvnost muzea, a zároveň dojde i k racionalizaci provozu,“ sdělila Lena Mlejnková, místostarostka města.

Otevřeno bude déle

S přesunem dojde i ke změně otevírací doby centra. Zatímco doposud má o víkendech otevřeno jen v omezené míře, při spojení obou provozů dojde ke sjednocení otevírací doby, a to následovně: mimo sezónu bude otevřeno od 10 do 16 hodin, o prázdninách od 9 do 17 hodin včetně víkendů a také svátků.

Více možností

„Pro turisty bude jistě zajímavá možnost zaparkovat přímo na náměstí, ze kterého na první pohled uvidí budovu muzea a IC. Uvnitř informačního centra pak najdou veškeré informace o regionu, stejně jako doposud, ale dostanou i příležitost seznámit se s místní historií v expozici Osobnosti Semilska, zhlédnout aktuální výstavy či zajít do Jíloveckých roubenek. Součástí nového prostoru IC bude i posezení s možností drobného občerstvení, kde návštěvník najde zázemí pro napsání pohledů a klidné pročtení informačních materiálů, nemluvě o wi-fi připojení na internet,“ připojila Jana Hájková, ředitelka Muzea a Pojizerské galerie Semily.

Ačkoliv výhody přesunu IC zcela jistě převažují, najdou se i negativa. Prvním je zmenšení výstavní plochy v muzeu a druhým je pouze částečná bezbariérovost budovy. Zatímco hlavní vchod do muzea je uzpůsoben pro kočárky i hendikepované občany, vchod do nového prostoru IC je podmíněn schůdky. „Ale pokud znáte pracovnice IC, jistě víte, že vyjdou každému ochotně vstříc, a to doslova,“ dodala Hájková.

K přesunu informačního centra do budovy muzea a galerie dojde zřejmě v průběhu června tak, aby oba provozy fungovaly současně již od 1. července.