Ve firmě Hybler spalovali levný mazut s příliš vysokým obsahem síry. Při kontrole naměřili inspektoři v potrubí mezi kotlem a komínem kotelny zhruba 2,6 krát více kysličníku siřičitého, než je povolená hranice. Novinářům to řekl vedoucí oddělení ochrany ovzduší na liberecké ČIŽP Milan Drbohlav.

"Limity pro tuhé znečišťující látky překročila kotelna téměř osmkrát a limity pro oxidy dusíku o 20 procent," dodal Drbohlav. Firma se proti pokutě odvolala k ministerstvu životního prostředí. Podle Drbohlava vrátilo ministerstvo případ na ČIŽP a žádá, aby inspektoři zvážili, jestli sankce firmu nezruinuje.

"Pokuta jeden a půl milionu korun nás může položit. Skutečně jsme topili mazutem s obsahem síry do tří procent, ale pravidelná každoroční měření nám vycházela dobře. Nyní používáme mazut s obsahem síry do jednoho procenta a všechno je v pořádku," uvedl ředitel továrny Oldřich Horáček. Připustil, že firma chtěla na mazutu ušetřit, aby přežila krizi v textilním průmyslu.

"Spalováním levného mazutu s vysokým obsahem síry získala firma několik milionů korun. Sankci jeden a půl milionu proto považujeme za přiměřenou," uvedl Drbohlav. Firmě hrozila pokuta až 20 milionů korun.

V továrně Hybler se upravují textilie. Barví se, bělí nebo škrobí. V úpravně pracuje 75 lidí a teplo z mazutové kotelny proudí i do jiných firem ve městě se zhruba 2000 obyvateli a také do základní školy.

Vyjádření k pokutě za znečišťování ovzduší zaslala firma nejen inspekci, ale také starostovi Jablonce nad Jizerou, hejtmanovi, řediteli úřadu práce a dalším institucím. "Krach továrny by město zasáhl. Situace je složitá. Když se v kotelně zatápělo, někdy měli lidé auta od sazí," upozornil jablonecký starosta Václav Nosek.

ČIŽP vloni zkontrolovala i dvě kotelny Jablonecké teplárenské a realitní (JTR) v Jablonci nad Nisou. V jedné zjistila porušení povolených limitů pro oxidy dusíku a JTR dostala pokutu 100 000 korun. "JTR překročila také roční emisní stropy pro tuhé znečišťující látky, a ČIŽP s ní zahájí správní řízení. Maximální výše pokuty činí sedm milionů korun, ale tak vysoko inspekce určitě nepůjde," řekl Drbohlav.

Podle něj poškozovaly v minulých letech ovzduší v Libereckém kraji i některé další kotelny a výtopny - od velkých přes střední až po malé. "Bohužel se v nich používalo nekvalitní levné palivo a někdy dokonce odpady," prohlásil Drbohlav.