Návštěvníci se prostřednictvím 65 snímků od celkem 9 autorů (cestovatelů a pracovníků humanitárních misí) mohou „podívat“ do Ugandy, Etiopie, Thajska, Tibetu, Číny, ale i do Litvy nebo Rumunska. Jako téma prvního ročníku fotografické soutěže organizátoři zvolili „obyčejný lidský život“. Své počiny autoři zasílali od května. „Chtěli jsme upozornit na to, že existuje spousta lidí, kteří nemají vůbec nic a přesto se smějou a jsou šťastní. Je potřeba se kouknout na sebe, jak žijem a uvědomit si, co je vlastně bída a utrpení,“ řekl Pavel Kohout z pořádajícího sdružení.

Peníze na kostel i pro africkou školu

Součástí akce je rovněž aukční prodej snímků na internetu. Výtěžek z poloviny půjde na rekonstrukci kostela v Prosečném, druhá půlka sumy ve spolupráci s organizací Člověk v tísni poputuje na nákup školních pomůcek pro africkou školu. Dražba na stránkách www.os–au.cz potrvá do 9. října.

Až do příští neděle je výstava otevřena denně, a to od 13 do 17 hodin. Do konce letních prázdnin si zájemci budou moci snímky prohlédnout po dohodě na telefonním čísle 724 180 860 nabo na e-mailové adrese obec.prosecne@iol.cz. V září se výstava přesune do Čáslavi a Brna.

Pořádající sdružení vzniklo loni na jaře. Oprava zdejšího kostela je jedním z hlavních cílů neziskové organizace. Ta dokonce před časem na záchranu památky vypsala i veřejnou sbírku. Zatím se v ní vybralo přes 14 tisíc korun.

Opravu střechy dokončí ještě letos

Kostel sv. Alžběty se obec, která je vlastníkem objektu, snaží postupně restaurovat. Už od loňského roku probíhá rekonstrukce střechy. „Vloni se investovalo skoro 400 tisíc korun do krovů a letos máme požádáno o 600 tisíc na dotacích. Z vlastních zdrojů půjde 300 tisíc. Střecha by tak do konce letošního roku měla být kompletně zakrytá,“ potvrdil starosta Jiří Bachtík.

Obec chce na další práce získat peníze z Evropské unie. Zastupitelé už na posledním jednání schválili vypracování projektové dokumentace na kompletní opravu objektu. Pokud radnice uspěje v regionálním operačním programu, hodlá zde realizovat multifunkční kulturní stánek. Podle starosty Bachtíka půjde o investici za 10 milionů korun.