"Porovnávali jsme počty vyšetřených, testovaných a nakažených osob. Stav není dobrý. Za poslední týden se číslo nakažených osob blíží čtyřiceti procentům všech testovaných. To je vysoké číslo," konstatoval Adamec.

"Křivka růstu je příliš strmá. Je potřeba snížit počet nemocných, abychom nezahltili naše zdravotnictví a všichni naši občané, kteří se dostanou do vážného zdravotního stavu, měli zabezpečený zdravotnický servis," zdůraznil.

Odběrový stan pro testy na covid-19 je v trutnovské nemocnici. Otevřený je každý den od 7 do 15 hodin.
V okrese je 870 případů covidu-19. V Trutnově 254, ve Rtyni 55 nemocných

Starosta vyzval lidi k důslednosti a zodpovědnosti. "Poprosil bych všechny naše spoluobčany, aby si na příštích 14 dní zorganizovali svůj život trochu jinak, aby svůj režim omezili na cesty do práce, z práce, na nákup a domů. Ostatní činnosti si nechme na dobu, až pomine tento krizový stav. Je to opravdu těžká doba, ale věřme tomu, že ji můžeme překonat pouze tehdy, pokud budeme zodpovědní k sobě i ke spoluobčanům, dodržovat pravidla a opatření, zbytečně se neshromažďovat, nepořádat party. Podstatné je zamezit tomu, aby se virus přenášel," řekl Ivan Adamec.

Na území ORP (obce s rozšířenou působností) Trutnov je největší počet případů v Trutnově, kde je k pondělí 19. říjnu 254 onemocnění covid-19, a Rtyni v Podkrkonoší. Tam se vyskytuje 55 případů, když během jednoho týdne tam narostl počet případů o 47. V Trutnově byl týdenní nárůst 178 osob.

V Úpici, kde se vyskytlo největší ohnisko koronaviru v kraji v září, je aktuálně 29 nemocných, v Janských Lázních 26, v Mladých Bukách 25, v Batňovicích 12, v Žacléři a Zlaté Olešnici 11, v Bernarticích, Chotěvicích a Pilníkově 10. Tři osoby z ORP Trutnov jsou s covidem-19 hospitalizovány v nemocnici.

Údaje o počtu nemocných na území ORP Trutnov sdělil starosta Trutnova Ivan Adamec na pondělní tiskové konferenci po jednání bezpečnostní rady ORP Trutnov.

Od pondělí 19. října až do odvolání proto nemocnice nebude provádět plánované chirurgické, ortopedické a gynekologické operace u objednaných pacientů.
Nemocnice omezuje péči, ruší plánované operace. Covid-19 má už 538 lidí

Město Trutnov v pondělí zároveň zveřejnilo, že od středy 21. října bude městská hromadná doprava fungovat v prázdninovém režimu. Přidáno bude několik spojů na linkách 1, 3 a 5. Jízdní řády jsou dostupné na www.idos.cz. Cestující musí mít při jízdě v MHD zakryté dýchací cesty, doporučuje se využívat možnost bezhotovostní platby kartou. Prázdninový režim platí do odvolání.