Tip 1: Přezujte na zimní pneumatiky
Základní bezpečnostní podmínkou pro jízdu v zimních měsících je přezout auto na zimní pneumatiky. Jejich hlubší dezén a větší počet lamel, stejně jako měkká směs, ze které jsou vyrobeny, zajišťují lepší přilnavost na sněhu, ledu i suchém povrchu při velkých mrazech. Právě díky nim získává auto lepší jízdní vlastnosti už od chvíle, kdy teplota klesne pod 7 °C.
Tip 2: Zkontrolujte tlak v pneumatikách
Je potřeba si uvědomit, že tlak v pneumatikách ovlivňuje nejen jejich životnost, ale také jízdní vlastnosti vozu. Příliš vysoký tlak v pneumatikách zhoršuje přilnavost na vozovce a zmenšuje styčnou plochu pneumatiky s vozovkou.
Naopak podhuštěná pneumatika negativně ovlivní chování vozu, který se stává nestabilním. Tato rizika můžete jednoduše eliminovat kontrolou tlaku v pneumatikách ještě před tím, než vyrazíte na cestu. Důležitou zásadou je však neprovádět měření tlaku při zahřátých pneumatikách. To znamená počkat alespoň dvě hodiny od poslední jízdy.
Tip 3: Pořiďte si další podstatné vybavení
Zimní období přináší specifické problémy, kterým byste měli přizpůsobit své vybavení. Hodit se vám může například rozmrazovací sprej. Lze ho použít na okna, ale i kliky, zámky a těsnění dveří, aby šly snadněji otevřít. Neskladujte jej v autě, ale noste u sebe, abyste ho mohli v případě problému použít. Na led na okně je velmi účinná malá škrabka, dobré je investovat i do malého smetáčku na ometání většího množství sněhu.
Při očišťování auta dbejte na to, abyste se zbavili co možná nejvíce sněhu. Jednak totiž zhoršuje stabilitu a aerodynamiku auta, jednak se vám může při brzdění dostat na čelní sklo a stěrače si s ním nemusí účinně poradit.
Poohlédněte se také po startovacích kabelech, protože akumulátor se při krátkých jízdách při teplotách pod -10 °C nedobíjí dostatečně účinně.