„Tohle se dalo dříve či později čekat. Už před časem prý informovali naši dlouholetí dodavatelé celní správu a příslušné orgány o tom, že se do distribuce dostává nekvalitní alkohol, zřejmě z nelegálních výroben. Všichni se jim prý smáli do očí, že to je podmazané, takže se s tím stejně nedá nic dělat," nechala se slyšet jedna z prodavaček. Obchod, který je odkázán především na prodej širokého sortimentu těchto nápojů tím denně přichází o tisícové tržby a ztrátu zákazníků. „Protože nevíme, jak dlouho to bude trvat, pracně odklízíme vystavené zboží, které pak budeme vozit zpátky," dodala. Zatím nevědí, zda budou uplatňovat náhradu vzniklé škody.

Utrpí ti poctiví

Majitel známé cukrárny, Pavel Bradáč, sice alkoholické nápoje běžně neprodává, ale některé potřebuje k výrobě zákusků a cukrovinek. „Několik lahví tu máme trvale vystaveno jako dekoraci. Už ani nepamatuji, kdy jsme nějakou prodali," konstatoval. Podle něj ale za současnou situaci může vláda. Jednak zvýšila obchodníkům daně a proto výrobci destilátů hledali levnější zdroje. Navíc nezajistila dostatečnou kontrolu nad výrobky, které mohou lidem poškodit zdraví. To považuje za neomluvitelné. „Za vším stojí peníze, a tady se točí opravdu velké," konstatoval podnikatel, který v branži pracuje přes 20 let.

Také majitel prodejny Vladimír Sejval tvrdí, že zákaz nejvíce postihne poctivé prodejce a podvodníky ne. „Nikdo z nás si přece nedovolí nakupovat nelegální zboží a navíc ho nechat prodávat svými zaměstnanci. To podle mě udělá jen superblázen. Před rokem jsem dostal pokutu za špatně okolkovanou láhev fernetu. Pak jsem při návštěvě Karlových Varů viděl ve stánku prodej neokolkovaných lahví ve velkém. Nikdo si toho nevšímal, tak mi řekněte, co si o tom mám myslet?" říká o přístupu kontrolních orgánů zkušený obchodník.

(gr)