TIP: Vybrali jsme pro vás příklad jedné organizace, která nabízí více způsobů, jak podporovat transparentně a leckdy i velice originálně, což se zrovna na Vánoce bude určitě hodit. Základní formy dárcovství jako Darování věcného daru a další naleznete na jejich stránkách také, ale pojďme se zaměřit na ty, jež bývají v oblasti neziskových organizací ojedinělé.

4 způsoby, jak transparentně darovat alias jak 5x podpořit Barevné domky Hajnice

Barevné domky Hajnice jsou oficiálně řečeno organizací, jež poskytuje pobytové a sociální služby pro mentálně postižené. Barevné domky však po modelu moderních západních organizací usilovaly po revoluci o co největší povědomí sponzorů a dárců, a toprávě v otázce transparentnosti. Proto svým klientům budovaly takové prostředí, ve kterém se mohou nejen realizovat, ale ve kterém mohou i svou prací přispívat sami na sebe, na zařízení svého domova a tak svou životní úroveň zvyšovat.

Darovat, či podporovat nemusíte vždy jen hotovými penězi, podobné organizace jako Barevné domky prosazují, že nákupem výrobku nebo návštěvou v jejich kavárně či hospůdce bude mít váš dar několik účinků – pomůže dobré věci tím, že podpoří zaměstnávání lidí s postižením a uděláte radost i sobě, či ostatním. Například výrobek z keramické dílny hajnických můžete darovat i svým obchodním partnerům a tak rovněž přinesete do organizace peníze.

1. Přijďte na kávu a dort

Oranžová kavárna je asi jedním z nejstěžejnějších projektů, který vznikl z popudu managementu Barevných domků Hajnice, vybudovat kavárnu pro veřejnost, ve které budou obsluhovat obyvatelé Hajnice a vytvoří se tak prostor pro setkávání lidí s handicapem a lidí bez handicapu. Obsluhují zde lidé s mentálním postižením, myjí nádobí, pečou i domácí pečivo, zákusky a vánoční cukroví, to vše za podpory a pomoci svých asistentů. Atmosféra je jedinečná, ke kávě dostanete zadarmo noviny a na velké zahrádce si můžete přečíst i knihu z tamní knihovničky, o kterou se stará další sponzor - nakladatelství GRADA. Pod kavárnou se nachází Dílna barevných příležitostí, kde „Hajničtí" vyrábí keramiku na zakázku, jež si od nich také můžete koupit.

2. Do roubenky na kyselo

Další projekt, který Barevné domky rozjely, je Barevná dřevěnka. Nejde o obyčejnou hospodu, ale opět, po vzoru Oranžové kavárny se Hajnice snaží zaměstnávat své obyvatele. Projekt Barevné dřevěnky vznikl z potřeby zaměstnávat lidi s postižením, protože na trhu práce není o tyto lidi zatím příliš velký zájem. Hajničtí tady pomáhají s úklidem a mytím nádobím a berou svoji práci jako běžnou součást života. Tradiční podkrkonošská kuchyně je naservírována opět v barevné keramice, která patří do jedné z aktivit obyvatel Barevných domků, viz výše.

3. Ostříhat trávník, nebo naštípat dříví

Jak už bylo řečeno, zaměstnávat své klienty je hlavním mottem této organizace. V nabídce jak podpořit domky naleznou eventuální sponzoři i velmi zajímavou formu podpory. V tomto případě se Hajnice soustřeďují jen na dárce ze svého okolí a okolí města Trutnov, které je pár kilometrů. Přijdou vám posekat zahradu, nebo vám prodají i naštípané dřevo, které si budete přát.

4. Firemní dobrovolnictví

Poslední možností jak pomáhat je pomoc ve formě dobrovolnictví, kterou většina organizací tak jako Domky, vítá s otevřenou náručí. Taková podpora se pak promítá nejen do života organizace, ale také do života samotného dárce. Pomoct tzv. na vlastní kůži a vidět, jak rozdílné poměry, či vztahy mezi sebou máme, je důležité i pro náš osobní rozvoj. Samozřejmě není to pomoc pro každého, ať z osobních důvodů, nebo nedostatku času, ale i zde je dobré nejprve dopředu u organizace zjistit, co dobrovolnictví obnáší, aby pak zbytečně nedošlo k nedorozuměním.

Více na http://barevnedomky.cz/pages/dobrovolnici.