Sdružení pro Vízmburk, které se o hrad a jeho obnovu stará, hledá peníze i pomocí veřejné sbírky. Zároveň se obává, že na něj dolehne výpadek příjmů ze vstupného a plánovaných akcí a bude mít existenční problémy.

Opravy začaly před týdnem v pondělí. Firmy budou pracovat na Vízmburku celé léto. Stavební práce mají být hotové do konce listopadu. Na jaře příštího roku dojde k dokončení historické expozice a koncem května by se měl hrad slavnostně otvírat veřejnosti.

Po schodech na věž

"Hlavním cílem oprav je záchrana památky a trvalé zpřístupnění hradu pro veřejnost. Návštěvník bude moct po schodech vyjít na věž, odkud si prohlédne předhradí i nádvoří. Bude mít možnost nahlédnout i do věže. Sklepy budou zpřístupněny a ve všech nově zastřešených místnostech budou vytvořeny historické expozice. Doufáme, že pak bude Vízmburk vyhledávaným turistickým cílem pro všechny věkové kategorie milovníků historie," řekl Jaroslav Balcar, místopředseda Sdružení pro Vízmburk.

Na veškeré práce odborně dohlédnou pracovníci Národního památkového ústavu v Josefově. Sklepení prozkoumá archeolog z Muzea Podkrkonoší v Trutnově. "Vzhledem k tomu, že je celý vnitřní hrad staveniště, bude zřejmě po celou sezonu uzavřen. Předpokládáme, že veřejnosti průběžně otevřeme bránu při dnech otevřených dveří. Stánek s občerstvením bude jistě otevřen po celou sezonu. Návštěvníci se budou moci seznamovat s památkou na informačních cedulích," upřesnil Balcar.

Veřejná sbírka

Sdružení pro Vízmburk si vzalo kvůli rekonstrukci úvěr. Celkový rozpočet stavebních prací, expozic, turistické stezky a propagačních materiálů včetně úroků z úvěru je 18,8 milionu Kč. "Z česko-polského programu získáme 15,3 milionu Kč. Obec Havlovice přislíbila 600 tisíc Kč. Požádali jsme o pomoc ve výši 2 miliony Kč Královéhradecký kraj. Doufáme, že nám pomohou okolní obce a veřejná sbírka," přiblížil financování obnovy hradu Balcar.

Veřejnou sbírku Havlovičtí otevřeli v roce 2013, když opravovali západní křídlo hradu. "Tehdy jsme během léta vybrali 150 tisíc Kč na spolufinancování tehdejších oprav. Nyní máme na sbírkovém transparentním účtu takřka 300 tisíc Kč. Lidé nám mohou přispět na účet 2301218790/2010 u Fio Banky nebo přímo na hradě, kde máme sbírkové listiny. Potřebujeme dosáhnout částky 500 tisíc Kč," uvedl.

Obavy kvůli výpadku příjmů

Spolek se obává, jak na něj dolehne současná situace. Kvůli výpadku příjmů ze vstupného i plánovaných akcí tuší, že bude mít existenční problémy. V minulých letech se již touto dobou objevovali návštěvníci hradu. „Veškeré peníze jsme vždy věnovali na plat správce a na materiál na průběžné opravy. Počítali jsme, že naši povinnou spoluúčast na projektu budeme krýt též z veškerého výdělku v letošním roce. Nyní máme strach, abychom jako členové sdružení ve jménu záchrany památky nezadlužili své rodiny," přiznal obavy místopředseda sdružení.

Členové spolku se začali starat o hrad v roce 2008 po dohodě s Národním památkovým ústavem. V roce 2012 byla na základě jejich aktivit zpracována projektová dokumentace na zastřešení hradu. O rok později sehnali první velké peníze a zastřešili západní křídlo. V roce 2015 vybudovali muzeum archeologických nálezů z Vízmburku v Havlovicích. V roce 2017 získali správce hradu na plný úvazek. "Nynější rekonstrukce znamená završení naší takřka dvacetileté činnosti. Tím začne další dimenze v poznávání hradu," připomněl Jaroslav Balcar.