Krajem křížem krážem. Tak by se daly nazvat současné jízdy členů komisí, kteří budou posuzovat, jak se žije lidem ve vesnicích. V následujících dnech musí zavítat do všech obcí přihlášených do soutěže o titul Vesnice roku 2011.

Černý Důl v Krkonoších se v pondělí stal prvním místem, kam komisaři přijeli. V Královéhradeckém kraji, který má tato devítičlenná skupina na starosti, je z celkového počtu 305 přihlášených obcí republiky adeptů nejvíce, a to 39. Na Trutnovsku o ocenění usilují kromě Černého Dolu také Batňovice a Suchovršice.

Černý Důl není v klání nováčkem. Před dvěma lety získal oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělci. „Krajský vítěz stuhy dostává 600 tisíc korun. Navíc ten, kdo se účastní soutěže Vesnice roku, je částečně zvýhodněn při žádosti dotací z Programu obnovy venkova,“ vysvětlil pro Deník starosta Zdeněk Kraus.

Společně s bývalým starostou Vladimírem Vítem a dalšími spolupracovníky představil Kraus komisařům městys Černý Důl ze všech možných aspektů z hlediska požadovaných podmínek klání. Hodně se hovořilo například o bohaté spolkové činnosti, o rozvoji městysu, o památkách, kterým se v Černém Dole věnuje velká pozornost, i o atraktivitách, jakými jsou zejména dvě naučné stezky nebo muzeum Podzemí Krkonoš. To si členové hodnotitelské komise mohli prohlédnout, stejně jako opravenou křížovou cestu na místním hřbitově.

Starosta Zdeněk Kraus mimo jiné nastínil také černodolský plán na vytvoření golfového hřiště, které má zatraktivnit nabídku letního období. Komisaře hned první den čekal dlouhý maraton. „Z Krkonoš jedeme do Dřevěnic na Jičínsko, denně musíme stíhat tak tři až čtyři obce,“ řekl starosta Žernova Libor Matyáš, který je pro letošní klání určen předsedou hodnotitelské komise. Připomněl, že členové se podle odborností zaměřují na jednotlivé oblasti. „Já se zajímám o všechno a trochu víc o hasiče,“ dodal s úsměvem. Spokojená byla s návštěvou i zástupkyně Spolku pro obnovu venkova Miroslava Součková, též starostka Praskačky. „Obce jsou mi velmi blízké, je to pro nás zajímavé a inspirativní. Ale také složité při rozhodování, jaká ocenění a komu udělit,“ řekla pro Deník.