Vrátit husy zpět co nejdříve bylo důležité, i když jsou vodní plochy ještě částečně zamrzlé. Volné vody, která ptáky ochrání před šelmami, je dostatečné množství a husy velké začínají hnízdit již koncem února. Vzhledem k tomu, že v zoologické zahradě vyvádějí husy mladé pravidelně, měli by návštěvníci Afrického safari v letošní sezoně opět vidět početné hejno s malými housaty.
Husy velké patří ke zvířatům, která zoo chová již řadu let. Běžně žijí v Safari po celý rok, hnízdí zde a také se pravidelně rozmnožují. Zima jim sice nevadí, ale letos musely být 7. února odchyceny a přestěhovány do voliéry. Díky velikým mrazům zamrzly veškeré vodní plochy v Safari a to by se husám mohlo stát osudným. Tato část zoo je totiž přirozeným biotopem evropského lesa a žije zde řada divokých zvířat. Patří mezi ně i lišky, které husy v přírodě často loví. Normálně se za nimi do vody nedostanou, ale na zamrzlé ploše by si pro ptáky pohodlně došly. Hejno bylo tedy odchyceno a svůj dočasný azyl našlo ve Veliké průchozí voliéře, kam se za ním žádná šelma nemohla dostat. Díky oteplení ledové plochy povolily a tak byly husy přestěhovány zpět na Safari.
Zpátky doma
„Naše hejno se v současné době skládá ze tří hus a pěti houserů. Bez problémů jsme je ve voliéře pochytali a připravili zpět k vypuštění. Při odchytu jsme každé huse zkontrolovali oba identifikační kroužky (hliníkový a plastový) a ptáky zvážili. Jejich váhy se pohybují od 3,2 do 4,3 kilogramů, těžší jsou samozřejmě houseři. Každé zvíře dostalo sondou do zobáku, přiměřené množství (stanovené dle váhy) antiparazitárního přípravku a bylo umístěno do bedny. Hejno pak bylo odvezeno na Safari a husy se spokojeně vrátily do svého domova,“ sdělil zoolog Michal Podhrazsky.