Po úspěchu letního seriálu Zajímavé ženy regionu Krkonošského deníku, přinášíme mužskou alternativu – Zajímaví muži regionu. V druhém díle seriálu nám na otázky odpovídal Jan Hřebačka, ředitel Správy Krkonošského národního parku.

Měl jste vždy kladný vztah k přírodě a chránil jste ji?
Vždy jsem se zajímal o přírodu. Pamatuji, si jak jsem se sám naučil latinské názvy stromů. To vše mi poté pomáhalo v mých studiích. Strávil jsem v lese a na loukách okolo Horního Maršova krásné dětství.

Dnes už zase les existuje jako dřív

Kdo vás k oboru vedl? Rodiče? Nebo jste se naopak trhl jejich přání a začal dělat něco úplně jiného?
Rodiče mě nikdy do ničeho nenutili. Ale můj tatínek je lesník a určitě jsem byl ovlivněn tím, co jsem viděl doma. Často mě bral s sebou do lesa a dodnes si například vzpomínám na večer, kdy jsme stoupali v bouřce na Lysečinskou horu, na loveckou chatu Dianu. Šli jsme nádherným porostem. Tyto porosty byly následně poškozeny během imisní kalamity (situace zaviněná kyselými dešti, která způsobila odumření velké části lesních porostů v Krkonoších, nejhorší v období let 1980-1990, pozn. redakce) a já jsem se shodou okolností podílel na obnově porostů. Dnes už tu zase les existuje.

Co jste dělal za profese než jste se stal ředitelem Správy KRNAP?
Byly to zejména lesnické profese. Dělal jsem lesního, pěstebního inspektora, vedoucího provozu, vedl jsem projekt nadace FACE, která se podílela na obnově krkonošských lesů.

Jak jste se k současné práci dostal?
Přihlásil jsem se do výběrového řízení a to jsem vyhrál. Nastoupil jsem na začátku roku 2008.

Jste v práci v současné době spokojený? Baví vás a naplňuje?
Ano, jsem spokojený. Jako každý manažer občas lituji, že nemohu být více v terénu, ale to je asi normální.

Byla to vysněná profese?
Pokud myslíte profesi ochranáře, tak ano.

Co rodina? Co říká na vaše poslání?
Prožívají se mnou úspěchy i neúspěchy. Snažíme se ale žít normální život. I když je pravda, že asi v přírodě trávíme víc času než jiní. Z tohoto pohledu si myslím, že to je výhoda pro celou rodinu.

Jaký máte vztah ke Krkonoším?
Nedokážu si představit svůj život bez Krkonoš.

Co zájmy? Co děláte ve volném čase?
Mým hlavním zájmem je sport.

Když jedete na dovolenou, vybíráte si opět hory a pobyt v přírodě? Nebo se chcete odreagovat a vyrazit spíš někam za kulturou?
Občas zůstáváme během dovolené v Krkonoších a já si je užívám jinak, než když jsem v práci. Během dovolených určitě preferuji hory.

Jaká je v současné době návštěvnost nejvyšších českých hor?
Stále do Krkonoš přijíždí 6 milionů lidí ročně. O hory je obrovský zájem. Navíc se do hor opět vrací česká klientela. Jde spíše o krátkodobé pobyty. Z pohledu regionu a zejména zaměstnanosti a byznysu to není dobrý vývoj. Čeká nás doba změn, kdy se na situaci bude muset reagovat a hledat nová řešení. Úkolem ochranářů je, aby se řešení ve vztahu k turismu v Krkonoších negativně nedotkla přírody.

Většina lidí chce Krkonoše chránit
Chovají se zde lidé s úctou k přírodě nebo ji stále více poškozují?

Absolutní většina lidí přírodu Krkonoš chce chránit a respektuje pravidla, která jsme společně s jednotlivými obcemi stanovili v návštěvním řádu.

Proč myslíte, že by se lidé z různých koutů republiky i světa měli přijet podívat právě sem?
Krkonošský národní park je jedinečný zejména svým prostředím arkto-alpínské tundry. Přímo uprostřed Evropy můžete poznat ekosystémy, které jsou tolik typické pro oblasti daleko za polárním kruhem.

Curriculum vitae

Jan Hřebačka se narodil 17. 8. 1967 v Trutnově. Vyrůstal v Janských Lázních a později v Horním Maršově, kde navštěvoval základní školu. Dále pokračoval ve studiu v Trutnově na střední lesnické škole a poté v Brně na lesnické fakultě. Absolvoval i řadu vzdělávacích kurzů, zejména v USA na Michiganské, Coloradské a Floridské univerzitě se zaměřením na management přírodních zdrojů.

Vladimíra Junková