Státní podnik léčebných lázní se odhodlal k rekordním investicím. Do opravy Vesny nasměruje 98 milionů korun. První etapa za 63 milionů je hotová, druhá začne v dubnu. Pacienti získají lepší prostředí pro léčebné pobyty, odpovídající současné době a poptávce. Je to první velká rekonstrukce od přelomu 70. a 80. let, kdy dětskou léčebnu během 24 měsíců kompletně postavili Italové.
Ti tehdy vykáceli celé údolí, plné stromů. V přírodě vybudovali na tehdejší dobu špičkové zdravotnické zařízení se šesti patry a více než 300 lůžky za 224 milionů korun včetně vybavení. „Peníze se tehdy podařilo sehnat ze zahraničního obchodu, platilo se ve valutách. Díky tomu získala zakázku firma z ciziny. Původně měli Vesnu stavět Jugoslávci, ale nakonec ji dělali Italové,“ připomíná historii Petr Janovec, manažer technického úseku Státních léčebných lázní.
Před sedmi lety bojovala dětská léčebna Vesna v Janských Lázních o život. Z kómatu se probrala, zánik odvrátila a dnes se do ní rekordně investuje. Dál se tak úspěšně věnuje malým pacientům s onemocněním pohybového aparátu a dýchacího ústrojí a nervovým onemocněním. Světovou proslulost získala léčbou následků dětské mozkové obrny. Kvůli ní stále jezdí do Janských Lázní nejen děti z Česka, ale i klienti z Ruska, postsovětských zemí a arabských států.
Dětská léčebna se stěhovala v roce 1981 na nově postavenou Vesnu z Janského Dvora v centru lázeňského střediska, kde do té doby fungovala. „Z pohledu počtu lůžek, rozsahu služeb a zázemí zůstává Vesna i do dnešní doby naprosto jedinečnou léčebnou. Tehdy působila její stavba hodně vizionářsky, ale v republice podobnou nenajdete. Zůstává největší dětskou léčebnou, obzvláště lázeňskou,“ zdůrazňuje Petr Janovec. „Budova je však stará čtyřicet let a je to znát. Musíme do ní investovat,“ říká.
Obrovskou změnou projdou dvě patra. Ve čtvrtek bylo slavnostně otevřeno šesté. Léčebné lázně využily k přestavbě prázdnou půdu. „S prostorem Italové nešetřili, v léčebně zůstává řada nedostavěných a nevyužitých ploch v interiéru z doby výstavby. Ty se snažíme využít,“ popisuje situaci technický manažer.
„Úvodní etapa rekonstrukce přinesla přemístění administrativní části léčebny z druhého podlaží, kde zabírala prostory, které lze využít pro klienty. Součástí výstavby byly čtyři dvoulůžkové pokoje, místnosti pro muzikoterapii a smyslovou terapii snoezelen,“ upřesňuje.
V dubnu začne rozsáhlá oprava 2. patra, která do začátku příštího roku změní 30 lůžek v nadstandardně zařízené pokoje apartmánového typu. „Chceme jít s dobou a nabídnout klientům zajímavější prostory,“ vysvětluje ředitel Státních léčebných lázní Janské Lázně Martin Voženílek.
Rekonstrukce dvou pater, výtahů, únikových cest a schodiště stojí 98 milionů korun. Třicet milionů dávají lázně ze svého, zbývající část pokrývá úvěr. „Máme v plánu ještě zateplení budovy a výměnu oken,“ doplňuje ředitel.