Organizátorem pochodu byla Společnost DUHA, nadace pro děti postižené mozkovou obrnou, ve spolupráci s léčebnými lázněmi Janské Lázně. "Při sobotním pochodu se podařilo vybrat přes 30 tisíc korun. Dalších 10 tisíc korun předal rodině hned na startu pan Zdeněk Poul ze Společnosti DUHA jako nadační příspěvek," s potěšením konstatovala Michaela Slunčíková, právnička Státních léčebných lázní Janské Lázně.

První Janský pochod se konal loni v září a pomohl devítiletému Filípkovi Harbichovi, který zvládl léčbu nádoru na mozku a mozkové mrtvice. Z výtěžku a příspěvku Společnosti DUHA, nadace pro děti postižené mozkovou obrnou, získal motomed (viz snímek).

close První Janský pochod se konal loni v září a pomohl devítiletému Filípkovi Harbichovi, který zvládl léčbu nádoru na mozku a mozkové mrtvice. Z výtěžku a příspěvku Společnosti DUHA, nadace pro děti postižené mozkovou obrnou, získal motomed. info Zdroj: Státní léčebné lázně Janské Lázně zoom_in

"Pochod jsme se rozhodli pořádat proto, že se často zejména na Dětské léčebně Vesna setkáváme se smutnými příběhy našich pacientů, kteří se často ocitli v nelehké situaci i po finanční stránce. Jako státní podnik nemůžeme těmto pacientům nijak finančně přispívat, tak jsme se zvolili pomoc prostřednictvím pochodu, a to ve spolupráci se Společností DUHA, nadací pro děti postižené mozkovou obrnou, které se náš nápad zalíbil," vysvětlila Michaela Slunčíková. "Pochodu se účastní vždy rodina, pro kterou je pochod pořádán, pak naši zaměstnanci, pacienti i lidé, kteří se o pochodu dozvěděli a chtěli se zúčastnit. Průběžně se potkáváme na trase a je tam vždy krásná atmosféra," dodala.

NIKDY NEPŘESTANOU BOJOVAT

Viktorka, Amálka a Žofinka se narodily předloni v únoru velmi předčasně s vícenásobným postižením. První týdny a měsíce po narození trávily kvůli svým zdravotním komplikacím v různých neonatologických centrech na Moravě. "Věřila jsem, že matčina přítomnost a mateřské mléko je to, co jim bude dávat chuť žít a nevzdávat to. Proto jsme s manželem s nimi byli každý den, střídavě ve Zlíně, v Brně a v Ostravě. Ani na chvíli jsme nepřestali věřit, že se holčičky dostanou domu a budovali jsme jim domov. Trvalo to nekonečných téměř devět měsíců, než jsme byli všichni pohromadě doma," přiblížila jejich příběh maminka Hana.

Dnes jim jsou dva roky a dva měsíce. Každá má svůj handicap a za sebou řadu těžkých operací. "Viktorka zatím neslyší, ale my věříme, že bude slyšet. Amálčino sluchové centrum postupně dozrává. Žofinka je na tom nejlépe. Prodělala „pouze“ několik operací hlavičky. Těší nás, že dokáže říci pár slov. Každá z holčiček váží kolem sedmi kilogramů. Máme speciální vysokoenergetickou výživu s dalšími výživovými doplňky a léky. Čtyřikrát denně cvičíme, oslovili jsme zkušené fyzioterapeuty, za kterými pravidelně jezdíme. Vyhledali jsme specialisty v různých oblastech, ke kterým jezdíme na pravidelné konzultace, navštěvujeme mnoho lékařů. Psychomotorický vývoj holčiček je opožděný a čeká nás spousta další práce. Věříme, že všechno jednou doženou," upřesnil tatínek Vít.

Situace, v jaké se rodina ocitla, je vyčerpávající a hlavně psychicky náročná. "Moc se snažíme, děláme maximum pro naše malé holčičky a věříme, že je dotáhneme co nejdál a jednou je postavíme na nohy, naučíme komunikovat, ukotvíme v nich správné hodnoty a zaintegrujeme je do společnosti. Nikdy nepřestaneme bojovat. Za jakoukoliv pomoc jsme moc vděčni. Prostředky bychom chtěli využít na nákup speciálních autosedaček, kočárků pro děti, které nejsou schopny ani chodit, ani sedět, nebo polohovacích zařízení. Potřebujeme finance pro osobní asistentku, pro úhradu konzultací u specialistů, rehabilitací či stimulačních pomůcek, speciální výživu. Děkujeme za pomoc," uvedli rodiče.

LÁZEŇSKÝ DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ S KOUPELÍ

Na tento pátek přichystaly léčebné lázně první Lázeňský den otevřených dveří. Po celý den zpřístupní léčebný provoz dospělé i dětské léčebny a umožní návštěvníkům vyzkoušet si některé zajímavé rehabilitační a léčebné přístroje a zařízení. Zájemci budou mít možnost vykoupat se v bazénu Lázeňského domu, který je plněn minerální vodou z přírodního léčivého zdroje s minimální úpravou vody. V bazénu rekonstruovaného Aquacentra nabídnou hostitelé několik bloků cvičení ve vodě pod vedením fyzioterapeutů. Od 16 hodin se bude diskutovat s primáři obou léčeben a ředitelem lázní v Kolonádě na témata, která budou tazatele zajímat.

Příjemným zpestřením pro návštěvníky bude možnost směnit razítka nasbíraná během volné prohlídky léčebných provozů za vyhlášený lázeňský guláš s malým pivem v Kolonádě.

Po celý den bude na náměstí v Janských Lázních připraven hudební program. Kolonáda bude v pátek od 18 hodin patřit slavnostnímu zahájení mistrovství Evropy veteránů v běhu do vrchu. Šampionát se uskuteční v sobotu 25. května, společně s mistrovstvím České republiky mužů, žen, juniorů a juniorek. Běžci při něm vyběhnou z Janských Lázní na Černou horu.