Oprava Jantarové cesty nedaleko Luční boudy je hotová. Správa národního parku začala s rekonstrukcí v červenci a použit byl tradiční způsob štětování. Ten se v Krkonoších používá po staletí. Cesta je součástí historické Slezské stezky.
Sníh počkal
„Jsem rád, že se opravu podařilo stihnout. Cesta leží na hřebenech a práci mohlo zkomplikovat brzké podzimní sněžení. Naštěstí se tak nestalo. Navíc cestáři odváděli kvalitní a přesto rychlou práci, a to v klimatických podmínkách, které nejsou vůbec jednoduché," je spokojen ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Zvolený způsob je totiž velmi pracný. „Kdysi se běžně používal, pak byl ale nahrazen levnějšími, rychlejšími, ale mnohem méně odolnými metodami. Je to způsob s velkým podílem ruční práce. Za den se stihne třeba jen pár metrů," upozorňoval již v polovině července přímo na místě ředitel parku.
Jedná se o zhruba 500 metrů dlouhý úsek, který byl již v zoufalém technickém stavu. Výběrové řízení vyhrála s cenou 1,991 milionu korun kamenická firma Tomáš Drábek z Horního Maršova.
„Na námi opravovaný úsek navázali s pracemi kolegové na polské straně a i jejich úsek by s největší pravděpodobností měl být opraven v nejbližších dnech," dodává tiskový mluvčí parku Radek Drahný.
Až do Karpacze
Oprava Jantarové cesty je součástí projektu Rekonstrukce turistických chodníků ve východních Krkonoších, spolufinancovaného na české straně z prostředků Operačního programu Životní prostředí. Dosud nejvýznamnější akcí projektu byla loňská oprava cesty Obřím dolem.
Jantarová cesta je jedním z úseků Slezské cesty. Je ohraničena Luční boudou a Karpaczí. Její název pochází z roku 1997, kdy byla otevřena jako hraniční přechod pro pěší. Samotná Slezská cesta existuje již od IX. století a byla důležitou krkonošskou spojnicí z Čech do Polska. Odpojovala se od Kladské stezky a pokračovala přes Hostinné, Vrchlabí, Výrovku k Hamplově boudě a do Karpacze.