Ve středních a vyšších polohách hor kvetou například bledule, v nižších partiích prvosenky a plicníky. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) upozorňuje na to, že za trhání či převoz rostlin do vlastní zahrádky hrozí až několikatisícová pokuta. Informoval o tom včera mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
„Netrhejte jarní květiny, těšte se z nich v přírodě. Doma se můžete radovat třeba z jejich krásných fotografií, jimiž se budete moci chlubit ještě dávno poté, co jaro odejde i se svými kvetoucími průvodci,“ uvedl ředitel správy parku Jan Hřebačka.
V nejbližších dnech by měl kromě již kvetoucích druhů rozkvést například také vzácný šafrán bělokvětý, který roste jen ve dvou přísně střežených lokalitách. Podle správců parku natrhané jarní květiny obvykle nepřežijí cestu domů a lidé je stejně brzy vyhodí. Neúspěchem podle ekologů končí také většina pokusů o přesazení horských jarních rostlin, protože mnohé z těchto rostlin vyžadují speciální podmínky a změnu stanoviště velmi často nepřežijí.
Mnohé z druhů rostlin, které se vyskytují v Krkonoších, jsou chráněné zákonem.
„Za jejich trhání či přímo ničení lokalit, kde se vyskytují, může být orgánem ochrany přírody uložena pokuta až do výše několika tisíc, respektive desítek tisíc korun,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Krkonošský národní park byl založen v roce 1963 a je nejstarším národním parkem v ČR. Rozkládá se na téměř 55000 hektarech na území bývalých okresů Trutnov, Semily a Jablonec.
S polským národním parkem společně tvoří český KRNAP největší chráněnou přírodní oblast v celé střední Evropě.
(čtk)