„Jsou krásné zimní podmínky. O víkendu hodně sněžilo. S únorem jsme velmi spokojení, vyšel perfektně. Leden byl špatný. Je znát, že lidé hodně jezdí na jarní prázdniny,“ vystihl situaci ředitel Ski areálu Malá Úpa Martin Buček.

„Sněhové podmínky jsou dobré, v pondělí a úterý se chystáme zasněžovat, takže bude kolem 50 centimetrů sněhové pokrývky na sjezdovkách o celkové délce zhruba 4 kilometry. V provozu jsou dvě lanové dráhy a dětský park,“ popsal stav ve Vrchlabí majitel Skiareálu Kněžický Vrch majitel Jan Fišnar.

Tento týden se očekávají skvělé podmínky

„Víkendová návštěvnost byla úměrná nepříliš vydařenému počasí, kapacita parkovacích míst nebyla naplněná. Celý týden týden předpokládáme ideální podmínky, má být mráz a sluníčko, takže se čeká krásný prázdninový týden bez front,“ navnadil Fišnar lyžaře. Majitel Skiareálu Kněžický Vrch je s návštěvností spokojený. „Sice jsme byli v lednu tři týdny mimo provoz, ale únor byl ve srovnání s předchozí sezonou srovnatelný,“ dodal.

Ve Špindlerově Mlýně blízko lyžařského areálu Svatý Petr zapadlo do sněhu auto na letních pneumatikách.
Rallye letní gumy. Řidič ve Svatém Petru nad Špindlem způsobil kolaps

Zvýšený zájem potvrdil Adam Svačina ze Skiareálu Špindlerův Mlýn. „Návštěvnost areálu v zimní sezoně se vrátila do předcovidových čísel,“ řekl. Aktuální sněhové podmínky jsou podle něj vynikající. „Celý týden očekáváme podle předpovědi TOP podmínky včetně slunečného počasí,“ uvedl Svačina.

Populárním doplňkovým vyžitím je ve Špindlerově Mlýně večeře zážitků, na kterou hosty vyveze sněžná rolba. V Restauraci Na Pláni u horní stanice lanovky Svatý Petr se servíruje pětichodové degustační menu za doprovodu živé hudby a s výhledem na noční Špindlerův Mlýn. Zážitkové jízdy rolbou nabízí Skiareál na Medvědíně a ve Svatém Petru při podvečerním upravování sjezdovek.

Horská služba z polské části Krkonoš zachraňovala v pátek večer na hřebenech hor značně podchlazené turisty.
Polští turisté v Krkonoších málem umrzli. Situace na hřebenech velí k opatrnosti

V Radvanicích se letos jezdí i na hlavní sjezdovce

Příznivá je také situace v Radvanicích v Jestřebích horách. Po minulé sezoně, provázené spory o užívání hlavní sjezdovky, která byla uzavřená, můžou návštěvníci využít kompletní areál s velkým i malým vlekem. „Podmínky jsou i u nás v podhůří velice dobré. Napadlo 10 centimetrů prašanu,“ sdělil provozovatel skiareálu v Radvanicích Miroslav Mádr.

Hlavní sjezdovku v lyžařském areálu v Radvanicích přepůlil nový majitel plotem.
Nový majitel pozemku přehradil sjezdovku v Radvanicích plotem, lyžaři mají smůlu

„V lednu jsme byli kvůli oblevě mimo provoz, pak jsme museli všechno znovu připravit. Únor je naopak skvělý, návštěvnost je větší než v minulých letech. Ovlivnila ji situace v okolí, kdy nejezdí vleky v Petříkovicích, Teplicích nad Metují a Broumově, v regionu tak máme prakticky otevřeno jen my,“ upozornil Mádr.

Provozovatelé areálu v Petříkovicích už před zimní sezonou oznámili, že vlek bude uzavřený. Lyžařský areál v Janovičkách u Broumova ukončil provoz 18. února, Skiareál Kamenec v Teplicích nad Metují o tři dny později.

V provozu je sánkářská cesta

SkiResort Černá hora - Pec hodnotí návštěvnost v době jarních prázdnin jako standardní, srovnatelnou s jinými roky. "I v tomto období ale platí, že návštěvnost se odvíjí od sněhových podmínek a předpovědi počasí. I proto jsme rádi, že se vrátilo zimní počasí, teploty jsou i přes den lehce pod bodem mrazu a lyžařské podmínky zlepšilo víkendové sněžení. Věříme, že si tak v tomto týdnu cestu na hory najdou ti, kteří mají jarní prázdniny. I díky široké nabídce zhruba 45 km otevřených sjezdovek na 1 skipas nejsou sjezdovky ani v tomto období přeplněné," přiblížila situaci ve SkiResortu Černá hora - Pec mluvčí Zina Plchová.

Zasněžování sjezdovky v Areálu Mladé Buky v sobotu 19. listopadu 2022.
Skiareály v Krkonoších začaly zasněžovat, trendem jsou plovoucí ceny skipasů

Vyhledávanou aktivitou je lyžařský přejezd SkiTour mezi Černou horou a Pecí pod Sněžkou. "Je to zejména proto, že umožňuje naplno využít dva největší areály SkiResortu a užít si tak v jeden den víc než 30 km sjezdovek. Návštěvníci obvykle dopoledne lyžují na Černé hoře a odpoledne přejedou na lyžích a rolbami SkiTour do Pece, kde si užijí krásné výhledy i sjezdovky rozeseté po celém údolí," upřesnila Plchová.

V provozu je také 3,5 km dlouhá Černohorská sáňkařská cesta. Zejména ve všední dny tam míří rodiny s dětmi, které si užívají jarní prázdniny. Výlet na Černou horu a do Janských Lázní berou jako příležitost vyrazit na čerstvý vzduch a strávit den aktivně. Návštěvu sáňkařské cesty lze spojit s prohlídkou Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Půjčení saní i nákup vstupenek na Stezku lze dopředu zařídit online na skiresort.cz. Půjčení saní i vstup jsou výhodnější než při nákupu na místě.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš navštívil v pátek stanici Horské služby v Peci pod Sněžkou. Ministerstvo je zřizovatelem Horské služby, na rekonstrukci poskytlo dotaci.
Digitalizace na horách. Ministr Bartoš chce zavést pro ubytovatele e-Turistu

Zimní bobovka

V Areálu Mladé Buky můžou návštěvníci vyrazit nejen na tři sjezdovky, na kterých leží v průměru 80 centimetrů sněhu, ale také na 1,5 km dlouhou bobovou dráhu, která je v provozu každý den. "V letošní zimní sezoně jsme zaznamenali zvýšený zájem školních skupin po lyžařských kurzech, mimořádný zájem veřejnosti o večerní a odpolední lyžování a zvýšený zájem o výuku lyžování v lyžařské škole. Prosincová a lednová návštěvnost byla bohužel ovlivněna nepříznivým teplým a deštivým počasím," konstatovala ředitelka Areálu Mladé Buky Kateřina Pilařová.

Podle pondělních dat Horské služby Krkonoše se vyskytuje na hřebenech Krkonoš 80 až 130 cm sněhu. "Na povrchu staré sněhové pokrývky se vlivem ochlazení vytvořila krusta, na kterou za posledních 48 hodin napadlo na hřebenech hor 30 až 40 cm nového sněhu," uvedl Jan Doubek z Horské služby Krkonoše. Aktuálně platí třetí stupeň lavinového nebezpečí.