Černý Důl, Velká Úpa, Svoboda nad Úpou, Kněžický Vrch ve Vrchlabí, Prkenný Důl v Žacléři, Radvanice ukončily zimní sezonu o víkendu, tento týden se bude naposledy lyžovat v Mladých Bukách a Herlíkovicích. V Malé Úpě plánují provoz do 2. dubna.

„Sezona byla celkově spíše podprůměrná, ve srovnání s předchozími roky. Návštěvnost během jarních prázdnin byla v únoru dobrá, ale na žádné větší investice to letos určitě nebude,“ ohlédl se v krátkosti za zimní sezonou Jan Fišnar, majitel vrchlabského lyžařského areálu Kněžický Vrch.

Lyžařské středisko Pomezky v Malé Úpě patřilo v sobotu závodu Krakonošovi lyžníci.
Švejk i Poláci. Krakonošovi lyžníci sjížděli Pomezky, vítěz mazal lyže špekem

Ve Vrchlabí skončila o víkendu sezona také ve vyhlášeném běžkařském areálu Vejsplachy, kde se dalo vyrazit na běžky i večer za umělého osvětlení. „Od pondělí již tratě nebudeme upravovat a večerní osvětlení bude vypnuté. Lyžařští nadšenci přesto můžou dál chodit lyžovat, dokud to podmínky dovolí,“ oznámili v pondělí provozovatelé areálu Vejsplachy.

Pro běžkaře zůstávají upravené tratě na vrcholu Černé hory a v okolí Světlé hory. V provozu jsou ve SkiResortu sjezdovky v Peci pod Sněžkou a na Černé hoře.

V Peci zůstávají dobré podmínky

„Na Černé hoře je kromě hlavních sjezdovek v provozu také dětská lokalita Sporty na vrcholu Černé hory. V Peci pod Sněžkou panují stále skvělé podmínky. Dětská lokalita LIVE park Javor s pojízdným kobercem zůstává otevřená. Vyučuje zde lyžařská škola SkiResort Live,“ upřesnila Zina Plchová ze SkiResortu Černá hora - Pec.

Aleš Suk s prvním dětským snowboardem Evy Samkové, který patří mezi exponáty Muzea lyžování v Dolní Branné.
Suk koupil Hančovy lyže ve starožitnictví, kvůli Vrchlabí mu žena nadávala

V Peci pod Sněžkou můžou zájemci vyrazit ve středu, pátek a sobotu na poslední večerní lyžování na sjezdovce Javor od 18 do 21 hodin. V pátek a v sobotu je možné spojit večerní lyžování v Peci s koncertem kapely v apres ski baru Bullbar pod sjezdovkou. Od pondělí 20. března zlevnily skipasy na ceny vedlejší sezony, jednodenní skipas zakoupený online teď vyjde na 800 Kč, na pokladně je o tři stovky dražší.

Ceny klesly i v Malé Úpě, kde se od začátku tohoto týdne lyžuje za ceny takzvaného zavíráku. Jednodenní skipas stojí při nákupu online 760 Kč, v místě na pokladně 840 Kč.

Lyžovačka i na Velikonoční pondělí

Zimní sezona zdaleka nekončí ani ve Špindlerově Mlýně. O víkendu se tam konalo mistrovství ČR v alpském lyžování. „Na sjezdovkách leží zhruba 50 až 70 centimetrů sněhu a podmínky jsou stále velice dobré. Zatím je stále v provozu celý areál,“ popsal aktuální situaci ve Skiareálu marketingový a obchodní ředitel Adam Svačina. Podle něj Skiareál počítá s provozem sjezdovek na straně Svatého Petra určitě do 10. dubna, včetně Velikonočního pondělí.

To je proměna. Chátrající historickou roubenku pocházející z roku 1747 proměnila Dolní Branná v Muzeum lyžování.
Od Hanče po Samkovou. Dolní Branná proměnila zvadlou roubenku v Muzeum lyžování

Rovněž ve Špindlerově Mlýně je patrný rozdíl při zakoupení skipasů online a přímo v lyžařském středisku. Na tento víkend stojí jednodenní skipas zakoupený online devět stovek, na první dubnový víkend se prodává na sobotu 1. dubna za 750 Kč a na neděli 2. dubna za 690 Kč. Při platbě kartou ve Skiareálu zaplatí držitelé věrnostního programu GOPASS 1290 Kč, na pokladně je cena 1590 Kč.

Od pondělí 20. března do konce zimní sezony je možné získat ve Špindlerově Mlýně zdarma skipasy v rámci pobytu v horském středisku. „Stačí se ubytovat ve vybraných hotelech minimálně na dvě noci a lyžaři získají skipas zdarma za každý den pobytu,“ vysvětlil Svačina. Finiš zimní sezony okoření ve Špindlerově Mlýně v neděli 9. dubna Pool Party s přejezdem jezírka pod sjezdovkou.

Výkyvy počasí i drahé energie

V Harrachově sice v sobotu početný průvod vítal jaro, podmínky ve středisku jsou stále zimní, na svazích leží 50 až 70 centimetrů sněhu. Tento týden budou v provozu obě lanovky. Podle Vlastislava Fejkla ze Sportovního areálu Harrachov bude jezdit lanovka na Čertovu horu i v dubnu. „Zůstane v provozu až do Velikonoc, naposledy se bude lyžovat na Velikonoční pondělí, pak bude lanovka mimo provoz kvůli údržbě a revizím, znovu se rozjede nejdřív v květnu, záleží jak to všechno stihneme,“ uvedl Fejkl.

Při předávce zraněné lyžařky
V terénu s Horskou službou: Až 35 úrazů denně, rozhoduje fyzička i rychlá reakce

Letošní sezona byla podle Fejkla složitá kvůli extrémním výkyvům počasí i drahým energiím. „V lednu jsme dokonce vozili nějakou dobu jen pěší, znovu lyžovat se začalo až 24. ledna a Rýžoviště se rozjelo dokonce až 31. ledna, do té doby nebyly podmínky na zasněžování. Ale přežili jsme to,“ řekl Fejkl. Aktuálně jsou podle něj ideální podmínky, v noci mrzne a přes den je sluníčko. Také v Harrachově se od pondělí lyžuje za nižší ceny.

Skiareál v Rokytnici nad Jizerou bude v případě dobrých sněhových podmínek v provozu každý den do 2. dubna. Provozovatelé poté plánují otevřít skiareál případně také na velikonoční prodloužený víkend od 7. do 10. dubna. Pokud nebudou sněhové podmínky pro lyžování, pojede lanovka na Lysou horu pro pěší turisty, běžkaře a skialpinisty.