Nesouhlas skoro připomíná jednotnou frontu. Jako neslýchaný nesmysl označují záměr zrušit církevní sňatky nejen svatebčané a faráři, ale i řada poslanců. A to dokonce i z levicových stran, které k církvi nikdy neměly vřelý vztah. „Podle mě si ministerští úředníci dělají legraci. To přece nemůžou myslet vážně. Co jim na obřadech v kostele tak vadí?“ rozčiluje se Karel Čihák, který se nedávno ženil v jednom trutnovském chrámu.

A co hlas jedněch z nejpovolanějších, matrikářek? „V něčem s návrhem souhlasím: například ti svědci jsou k ničemu, jen tam stojí jako trubky a překáží a není vidět na snoubence,“ řekla matrikářka z Chrudimska, která si nepřála být jmenována.

„Slavnostní způsob bych taky zrušila a formu právního aktu bych udělala čistě úřední– jako je to v Německu. Stejně nikomu o nic jiného nejde. Stojí to všechno moc peněz a stejně se za chvíli všichni rozvedou,“ dodala s hořkým úsměvem. Podle návrhu zákoníku by svatebčané museli po slavnostním obřadu v kostele ještě stvrdit manželství na radnici. Dnes matrikářku v kostele zastupuje sám farář.

Zachování právoplatných církevních sňatků požaduje i královéhradecké biskupství. „Sami jsme v rámci České biskupské konference návrh zákona připomínkovali. Vadí nám kupříkladu, že v něm chybí vymezení účelu manželství, kterým je založení rodiny a výchova dětí. Samozřejmě požadujeme zachování církevních sňatků,“ uvedl sekretář biskupa Vojtěch Macek z Královéhradecké diecéze.

Proti se postavili i pravoslavní kněží. „To se nám vůbec nelíbí,“ uvedl Augustýn Jareš z hradecké obce. „Na druhou stranu je ale v Evropě docela neobvyklé, aby stačila svatba v kostele. Hlavně aby k církvenímu sňatku časem nebyl potřeba zdravotní průkaz faráře či nerezová toaleta na fotobuňku. To se může v Evropské unii klidně přihodit,“ podotkl svitavský evangelický farář Michal Kitta. Rychle hotový s komentářem byl i moravskotřebovský poslanec za ČSSD Radko Martínek. „To je normální úlet,“ uvedl Martínek.