S přípravou na odvoz Krakena a Penelopy pracovníci Vodních světů začali již na jaře, kdy začali krokodýla přivykat na transportní bednu. Poslední fáze příprav začala minulý týden, kdy byla vybourána skla v teráriu, aby Kraken mohl vlézt do návštěvnických prostorů, kde je větší prostor pro manipulaci a byla tam připravena transportní bedna.

"Museli jsme pracovat velmi rychle, plán byl navléknout Krakenovi smyčku u kořene horní čelisti a následně ho zatáhnout do bedny. U Penelopy jsme smyčku přetáhli přes obě čelisti, protože je má tenké a chtěli jsme se vyvarovat zranění," přiblížil postup zoolog Michal Podhrázský.

Samotná akce nakládání tomistom trvala přibližně čtyřicet minut. "Je důležité si uvědomit, že bedna Krakena vážila 250 kg a samotný Kraken vážil 477 kg. Nakládat nám pomohla technika, ale samotné dosouvání jsme provedli sami ručně, přitom nám výrazně pomohli kulturisté z posilovny ve Vrchlabí, kterým patří obrovské díky. Auto je vytápěné na minimálně 20 stupňů Celsia," upřesnil Michal Podhrázský.

Kraken s partnerkou Penelopou přišli do Dvora Králové před 31 lety. Za tu dobu Kraken enormně vyrostl a jeho současná expozice již neodpovídá ideálním podmínkám pro chov těchto zvířat. Kraken nyní měří okolo pěti metrů. Přesnou délku se zoologům nepodařilo změřit. Po konzultacích s koordinátorem evropského chovu tomistom a na jeho přímé doporučení padla volba na zoologickou zahradu v polské Lodži, jejíž pavilon Orientarium otevře novou rozsáhlou expozici věnovanou právě tomistomám.

Místo tomistom úzkohlavých obsadí expozici Vodních světů Safari Parku Dvůr Králové menší a kriticky ohrožení krokodýlové štítnatí. Jedna samice již pobývá v zázemí. Expozice však nejdříve musí projít nezbytnými úpravami.