Žáci základních a středních škol na titul navrhli celkem 61 pedagogů. „Mám z toho radost,“ konstatoval ředitel ankety z Dětské tiskové agentury Slávek Hrzal. „Není to jen proto, že padl rekord v počtu přihlášených, ale především se raduji z toho, že na našich školách oblíbených učitelek a učitelů stále přibývá,“ dodal Hrzal. V loňském ročníku soutěžilo v regionálních kolech 40 pedagogů.

Trutnovský region však navzdory tomu vyslal do klání jedinou adeptku. Žáci šesté A Základní školy Rudolfa Frimla v Trutnově se rozhodli dát důvěru své třídní učitelce, Kateřině Tylšové. „Máme ji rádi, je velmi hodná, spravedlivá, rozumí nám. Chová se k nám jako kamarádka, my ji také tak bereme. Vždycky si pro nás vymyslí něco, abychom se o hodinách nenudili. Myslíme, že má šanci se v celostátní soutěži uplatnit,“ přiblížila za všechny důvody nominace školačka Michaela Obstová.

Jednatřicetiletá pedagožka Kateřina Tylšová učí přírodopis a tělocvik. Třídnictvím u šesťáků začíná čtyřletou etapu, ve které chce děti dobře poznat a pomoci jim v devítce při výběru dalšího vzdělávání. Důvěru dětí, které si ji tak rychle oblíbily, nechce zklamat. „Vůbec nevím, co mě čeká a nominace mě překvapila,“ konstatovala skromně.

V trutnovské škole učí už sedmým rokem. „Je tu dobrý učitelský kolektiv, jsme poměrně malou školou. Snažím se žákům co nejvíce přiblížit, být vstřícná. V každém dítěti je srdíčko, které je potřeba objevovat. Pokouším se jim ukazovat způsob správného chování. Nejsem rozhodně typ, který by si vynucoval autoritu křikem,“ dodala Tylšová. Během ledna či února musí šesťáci její nominaci obhájit v regionálním kole a pokusí se tak vybojovat účast učitelky v březnovém semifinále v Praze.