„Pro všechny členy chovného tria je to premiéra. Mládě, samice, ale zdárně roste a začíná objevovat výběh Afrického safari Josefa Vágnera,“ říká zooložka Gabriela Linhart. Samice je 388. mládětem psa hyenového ve Dvoře Králové. Safari park je nejúspěšnějším chovatelem a tyto mimořádně vzácné a na chov náročné šelmy podporuje i v Africe.

Mládě se narodilo už 14. září, ale na počátku vyžadovala celá situace režim s co nejnižší mírou vyrušování. Teď začala malá samice i s dospělými více porodní box opouštět. Návštěvníci si ale budou na pozorování zajímavého přírůstku muset počkat. Výběh se nachází mimo pěší část areálu. Na dvorské poměry došlo k porodu v neobvyklou roční dobu. Běžně dvorští psi hyenoví rodili na přelomu roku. „My jsme nové trio spojovali v létě, což pravděpodobně celou věc urychlilo,“ doplňuje Gabriela Linhart. Samec Eddie s Emili záhy vytvořili dominantní pár, třetí Ollie se „usadil“ na pozici takzvaného helpera. Na počátku odchovu se z boudy ozývalo štěňat více. Dospělí je pravděpodobně zabili, což není u nezkušených zvířat neobvyklé.

Jedenáct vzácných mláďat hroznýše psohlavého roste v zázemí chovu plazů Safari Parku Dvůr Králové.
FOTO: Poprvé se narodili vzácní hroznýši psohlaví. K úspěchu vedla složitá cesta

Samice je prvním přírůstkem nově založené dvorské linie. Tříletý otec Eddie dorazil ze Švédska, matka Emili je takřka pětiletá a narodila se ve Dvoře Králové. Její matkou je legendární dvorská samice Fiona, která porodila 66 mláďat a dodnes žije v expozici Pavilonu šelem Joy Adamsonové na výminku s dalšími nechovnými fenami.

V chovném výběhu v Africkém safari žije trio dospělých psů hyenových. Emili ve výběhu doplňují otec mláděte Eddie a jeho bratr Ollie. Oba se narodili v roce 2020 ve švédské Boras Zoo. S Emili vytvořili harmonické trio podobné takovým, jaká by stála na počátku smeček v divočině. Také tam se v celé rodinné skupině množí pouze dominantní pár a ostatní členové smečky jim s odchovem mláďat pomáhají.

Mladá samička bonga s matkou v zázemí.
Po dvou měsících se narodilo další mládě jednoho z nejvzácnějších zvířat Afriky

Sociální struktura psů hyenových je naprosto jedinečná a zahrnuje celou řadu chování, která vědci popisují jen u velmi malého množství druhů. Silnější členové skupiny se mimo jiné o potravu dělí s těmi slabými či zraněnými a pomáhají jim tak v zotavení. Díky vynikající spolupráci jsou psi hyenoví statisticky vůbec nejlepší lovci Afriky a dokážou zdolat i kořist mnohem větší, než jsou oni sami.

Safari park je nejúspěšnější chovatel psů hyenových mezi zoologickými zahradami. Narodilo se tu už 388 mláďat. Chov je přitom velmi složitý a vyžaduje velké zkušenosti i speciální chovná zařízení. Z evropských zoo v posledním roce psy hyenové množily jen zahrady ve Whipsnade, Sigeanu, Magdeburgu a právě Dvoře Králové.

Mláďata pižmovky konžské.
Vzácné pižmovky konžské. Safari park se raduje z prvního přirozeného odchovu

Díky podpoře veřejnosti bylo možné poskytnout zdravotnický materiál nutný pro veterinární péči o populace psů hyenových v tanzanském Mkomazi. V přírodě patří pes hyenový k nejohroženějším šelmám Afriky. IUCN předpokládá, že ve volnosti žije asi 1400 dospělých psů hyenových v řadě roztroušených populací. Stavy navíc dál klesají. Ohrožuje ho pytláctví, úbytek přirozeného prostředí i stále častější konflikty s člověkem nebo šíření nemocí domestikovaných psů.