Od patnácti let působila jako průvodkyně na zámcích. Nejprve poblíž svého rodiště na Humprechtu u Sobotky, posléze v jihočeské Červené Lhotě a naposledy na Hrubém Rohozci. Teď začíná jako kastelánka na Grabštejně, kde střídá oblíbeného Jana Sedláka. Iva Bártová.

Proč jste se do výběrového řízení přihlásila? Uhranul Vás Grabštejn nebo to byla pro vás spíš nová výzva?
Vždy jsem toužila provázet na hradě. Jak už to tak v životě bývá, doteď jsem se paradoxně pohybovala jen na zámcích… O Grabštejnu jsem toho spoustu slyšela a řekla jsem si, že bych ho ráda poznala poněkud zevrubněji. Co se kastelánování týče, tak trochu k tomu tíhnu od svých patnácti let, kdy provázím. Ostatně můj kastelánský vzor, dlouhou dobu nadřízený a také dlouholetý kamarád Jiří Holub z Hrubého Rohozce mi říkával, že si myslí, že u tohoto zaměstnání stejně jednou skončím.

S jakými vizemi přicházíte?
Ráda bych pokračovala v nastavené tendenci a prezentovala zdařilou obnovu hradu. Chtěla bych objekt návštěvníkům přiblížit, zpříjemnit zdejší pobyt byť zdánlivými drobnostmi, jako jsou lavičky na nádvoří, možností drobně se občerstvit. Chci „ozelenit" nádvoří květinami v truhlících. Také mám v plánu nabídnout své znalosti, jichž se mi dostalo během studia, a návštěvníkům třeba umožnit ozkoušet drobné stavební postupy. Prostě docílit toho, aby tu lidé rádi a smysluplně chtěli strávit třeba celý den.

Grabštejn je známý svými kulturními akcemi. Zachováte je nebo dojde k nějaké revizi?
Zatím nechci předjímat, počkám, jak vykrystalizuje letošní rozpočet. Můžu ale prozradit, že právě k oné zmiňované revizi kulturních akcí dochází. Spolu se svými spolupracovníky diskutujeme o změnách. Půjde o drobné přesuny a novou nabídku programu tak, aby nedocházelo k duplikaci obdobných akcí a každá byla specifická.

Jedním z vašich cílů je rozšířit a instalovat nové prohlídkové trasy.
Ano, rozhodně se na toto chystáme, v rámci závazku, jenž Grabštejn už dnes má tedy projektu NAKI národní a kulturní identity. Chystám se proto spolupracovat s kolegou a odborníkem na Sychrově Vladimírem Treglem.

Nejprve budeme reinstalovat a doplňovat stávající zpřístupněné prostory, řekněme „více je zabydlovat". V dalším fázi chystáme přesun exponátů z depozitářů a skladů na trasu, nebo jejich zapůjčení na jiné objekty. Případně vrácení do kmenových sbírek. O tyto uvolněné prostory pak rozšíříme návštěvnickou trasu.

Chystáte také rozšíření prohlídek o „kastelánské", „stavebně-historické", nebo „od sklepa po půdu". Komu mají být určené?
Nejen odborníkům nebo lépe řečeno zájemcům o danou oblast, ale samozřejmě bych zde ráda viděla i návštěvníky-laiky, které by toto netradiční podání prohlídek mohlo zaujmout a obohatit pak obě strany.

Mám zkušenost, že laici často kladou otázky, které si odborník třeba ani nepoloží. A tak i ten, kdo objektem provází, může být dotazem, připomínkou obohacen.

Kdy je chcete na hradě zavést?

Ráda bych samozřejmě co nejdříve, ale popravdě se zatím pořád rozkoukávám a na pořadu dne jsou jiné záležitosti. Každopádně veřejnost o všech změnách bude informována třeba prostřednictvím našich webových stránek, jejichž aktualizace pomalu, ale jistě probíhá.

Zůstanou na hradě zachované prohlídky s historickými osobnostmi, třeba svatou Barborou?
Ano, návštěvníci se nemusí bát, že o svou oblíbenou postavu přijdou. Již máme rámcově určeny termíny, v nichž prohlídky budou probíhat. Opět bude začátkem sezony vše dohledatelné na webu.

Váš předchůdce byl na hradě přes dvacet let. Říkal, že si zpočátku nedovedl představit, že by tam byl déle než pár let. Jak vidíte své působení tady vy?

V tom si myslím, že je kouzlo této profese, člověk nikdy neví, jak dlouho na objektu pobude. Nechci spekulovat, asi se nechám překvapit

A jedna taková spíš úsměvná otázka. Hrad má své historické bytosti s ním spjaté. Už jste potkala Barboru? Nebo jsou v prázdném hradu bez návštěvníků cítit nějaké lehce nadpřirozené úkazy?

Barboru jsem potkala jen jako běžný návštěvník v pokladně hradu. Lehce nadpřirozeným úkazem je maximálně hradní kocour Čenda, který mizí a objevuje se, kdy se mu zachce. Někdy jeho přítomnost vytušíte jen z vyjedené misky, do níž mu dáváme něco na zub.

Co vás čeká v současné době za práci, než se hrad znovu otevře návštěvníkům?
V první řadě seznámení s objektem, různými jeho nuancemi, generální úklid a drobné opravy. Pak také příprava na nadcházející sezónu, kulturní akce. Vše, čím si můžeme udělat „strýčka Příhodu" před otevřením hradu návštěvníkům.

A jak moc se s ním musíte seznamovat?
Velmi zevrubně. Ač se to nezdá, je to velice rozsáhlý objekt, takže se stále nechávám něčím překvapovat.

Závěrem, co byste si přála, aby se vám v té letošní návštěvnické sezóně povedlo?
Především si přeju, aby návštěvníci přišli v hojném počtu a odcházeli spokojení, případně mile překvapení. To by myslím bylo to nejlepší zadostiučinění pro nás všechny za vykonanou práci.