Karsit Automotive chtěl v průmyslové zóně Zboží ve Dvoře Králové nad Labem stavět pokrokovou továrnu s nejmodernější hydraulickou linkou ve střední a východní Evropě. Jenže nestaví. Už měl na dosah stavební povolení, ale vše stoplo osočení z podjatosti. Loni v listopadu ho podali majitelé okolních pozemků. Nejprve na královédvorský městský úřad, včetně starosty, a následně i na krajský úřad. Už čtvrtý měsíc je kvůli tomu přerušené stavební řízení. Případ se dostal až na ministerstvo pro místní rozvoj, kde před pár dny rozhodli, že Královéhradecký kraj není podjatý.

Teprve nyní tak můžou krajští úředníci posuzovat, zda není podjatý podřízený dvorský úřad. A pokud rozhodnou, že není, teprve pak smí pokračovat stavební řízení. „Námitka zastavila všechny klasické technické procesy. Pořád se vyřizuje údajná podjatost, ale přitom se nemůže řešit nic jiného,“ zlobí se ředitel budoucího závodu Jan Kříž.

Firma Karsit je přitom kompletně nachystaná na budování nové výrobní haly. „Jsme plně připraveni. Když dnes ráno zavolám stavební firmě, tak ještě dnes odpoledne můžeme začít stavět!“ říká Kříž. Místo toho firma počítá obrovské ztráty, podle prvních odhadů minimálně ve výši čtvrt miliardy korun. Nová továrna má stát zhruba dvě miliardy korun. Karsit už má nakoupené výrobní stroje za 750 milionů korun. „Máme si je v Německu vyzvednout, ale tady je budeme muset přikrýt pod plachtu. Jsme bezzubí. Nemůžeme nic dělat, jen sledovat úřední desku,“ konstatuje Kříž.

Netroufá si přitom odhadnout, kdy řešení námitky může skončit. „Myslím si, že podaná podjatost nemá jiný cíl než výstavbu oddálit,“ prohlásil už dříve dvorský starosta Jan Jarolím. V továrně na náhradní panelové díly pro automobilový průmysl by mělo najít práci až 350 lidí, víc než polovinu mají tvořit vysoce kvalifikovaní zaměstnanci.

V průmyslové zóně u Teska začala slavnostním poklepem stavba nové trutnovské továrny Pepperle+Fuchs
V průmyslové zóně u Teska začala stavba nové továrny Pepperl+Fuchs

V komfortní pozici je naopak firma Pepperl+Fuchs Manufacturing. Ve čtvrtek slavnostním poklepem na základní kámen zahájila stavbu nového výrobního areálu v trutnovské průmyslové zóně Krkonošská u výpadovky k horám. Žádné obstrukce, žádné komplikace. Moderní továrnu na výrobu senzorů pro průmyslovou automatizaci vybuduje nejpozději do května příštího roku na pozemcích o rozloze zhruba 22 tisíc metrů čtverečních. „Umožní nám to nejen navyšovat objemy výroby a rozšiřovat stávající sortiment induktivních snímačů, ale také rozšířit naše portfolio o nové, inovativní a technologicky náročné produkty, jako například optické závory,“ říká ředitel trutnovského závodu Roman Demuth.

Samotná továrna pro 220 až 300 zaměstnanců zabere jen třetinu pozemku. Zbytek je rezerva pro další rozvoj. Když bude firma chtít, může na stejném místě postavit ještě druhou budovu.

Slavnostním poklepáním začala v Trutnově stavba nové továrny Pepperle+Fuchs.Zdroj: zdroj Deníku