Jubilejní rok, kterým si letos připomínají v Krkonoších padesáté narozeniny národního parku, přinesl některé změny v organizační struktuře Správy KRNAP.

Jen šest pracovišť

Mezi hlavní patří snížení počtu lesních správ z devíti na šest a k jejich přejmenování na územní pracoviště Harrachov, Rezek, Špindlerův Mlýn, Černý Důl, Pec pod Sněžkou a Horní Maršov.

„Územní pracoviště teď disponují nejen lesníky, ale také strážci. Jejich práci jsme provázali, abychom měli víc lidí v terénu a práce se zefektivnila," vysvětlil ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka a vyzdvihl jednotné vedení nových pracovišť. „Na střediscích je jeden šéf, který rozhoduje o nasazování lidí v jednom týmu. Nemusí se složitě dohadovat, jako dříve," dodal ředitel. Strážci se postupně odstěhují z informačních středisek. Ty mají postupně projít změnou, aby uspokojily nároky veřejnosti. „Nechali jsme zpracovat projekty na zajištění infocenter tak, aby technicky i obsahově odpovídala požadavkům 21. století. Všechna budou poskytovat obecné informace, ale každé bude něčím jedinečné," řekl Jan Hřebačka.

Na řadě je klášter

Například v Peci pod Sněžkou bude zřejmě expozice orientovaná na laviny a sníh v Krkonoších, v Harrachově si nechají jako jediné centrum Šindelku, ve Špindlerově Mlýně se zase orientují na přírodovědnou expozici. „Největším úkolem je zahájení rekonstrukce hlavního centra – Krkonošského muzea v klášteře Vrchlabí," doplnil Jan Hřebačka.