Hlavní tah z Trutnova k polským hranicím bude od zítřka neprůjezdný. Mezi 7. a 19. hodinou úplně, pak řízení kyvadlové dopravy jedním pruhem „převezmou" semafory.

„Uzavírka potrvá do 22. února, důvodem je sanace svahu," potvrdila starostka Zlaté Olešnice Eva Kmiećová. Omezení souvisí s opravou propustku, na které se zhruba kilometr za obcí pracuje již delší dobu. „V pravé krajnici je zřejmá svislá trhlina šířky až 15 centimetrů. Ta odděluje svah od konstrukce vozovky až do hloubky 40 centimetrů," zjistil při návštěvě v polovině ledna inženýr pro geotechniku Petr Svoboda.

Násep je tak vysoce labilní. „Je proto nezbytné co nejdřív zhotovit pažící stěnu a pod její ochranou dokončit zbývající práce na rekonstrukci mostku. Pro použití potřebné techniky bude třeba uzavřít celou komunikaci a stěnu vybudovat jako trvalou," vysvětlil nutnost dopravního omezení Petr Svoboda.

Objízdná trasa pro Bernartice, Královec a Lampertice, či k hraničnímu přechodu, povede z Trutnova přes Babí a Žacléř.

„Podobná uzavírka nedávno u Zlaté Olešnice byla a provoz se nijak radikálně nezvedl. V tomhle případě jde jen o devět dní, takže to v klidu přežijeme," nevidí v situaci zásadní problém žacléřský starosta Miroslav Vlasák.