Přezimovací obora Horní Lysečiny u Horního Maršova byla založena v roce 1981. Rozkládá se na ploše 7 hektarů v nadmořské výšce kolem 800 metrů. Slouží jako přezimovací obora přibližně pro šedesát jelenů.

Slunečný víkend přilákal na hřebeny Krkonoš tisíce turistů, do terénu vyrazila řada skialpinistů.
FOTO: Krkonošské hřebeny byly plné skialpinistů, vychutnávali si skvělé podmínky

Správa Krkonošského národního parku provozuje dvě desítky přezimovacích obor, kde mrazivé období přečkávají jeleni, laně i srnci se srnkami a kolouchy. Obory mají už dlouholetou tradici. Pobývat se v nich naučilo až 98 procent vysoké zvěře. Čas v nich většinou tráví od Vánoc do Velikonoc, podle počasí. Vysoká si pochutnává na kaštanech, senu speciální jelení siláži a díky pravidelnému přísunu potravy nepůsobí v zimě škody na okolních lesích.

Některé obory byly zakládány už v 80. letech, takže zvěř je na ně zvyklá a jakmile začne padat sníh, stahuje se k nim. Obora v Horních Lysečinách je navíc vybavena pozorovatelnou. V rámci přírodovědného programu na objednání tam můžou zájemci pozorovat zvířata ze vzdálenosti jen několika metrů. Také se od lektorů dozví spoustu zajímavostí z jejich života a naučí je i základy myslivecké mluvy.

Sněžka je největším turistickým magnetem.
Rekordní Krkonoše. V top sezoně přilákaly milion turistů, lanovce lidi ubývají