Na pozvání Bratislavské záchranné kynologické brigády (BZKB) se Dana Humlová a Vít Paula zúčastnili semináře o mantrailingu – záchranném stopování. Konal se poblíž Smolenice u Trnavy.

„Sobotní dopoledne jsme strávili na učebně a po obědě následoval intenzivní trénink. Po večerním vyhodnocení jsme si na dobrou noc pouštěli videa se záznamy výkonů bratislavských psů při mezinárodních soutěžích," vzpomíná Vít Paula.

Krátce po 22. hodině přerušila příjemný večer nečekaná návštěva. Dva slovenští policisté přinesli fotografii pohřešovaného muže. Po rodinné hádce, kdy rozbil část zařízení, vyskočil z domu oknem v přízemí a zakřičel, že se jde oběsit.

Zásah povolili

Všichni přítomní z brigády ihned nabídli pomoc. „Na náš dotaz, zda se i my jako cizinci smíme zapojit, odpověděli policisté kladně. Situace nebyla jednoduchá, protože muž se velmi dobře vyznal v okolních kopcích a jeskyních," doplnil Vít Paula. Jeho Forrest Gump, 6,5 letý Bloodhound, byl krátce po krmení. Hned vyrazili k domu pohřešovaného.

„Vlastní pátrání jsme zahájili ztotožněním pachu z nosiče a pachu na parapetu okna, kudy muž odcházel. Gump se vydal velmi soustředěně po stopě. Doslova si klestil cestu zvědavci. Stopa vedla do lesa, kde jsme odpoledne trénovali. Protože jsem znal složitost okolního terénu i za denního světla, měl jsem z noční práce trochu obavu. Těsně za námi postupovala Dana, policisté a zdravotníci brigády," popsal situaci Paula.

Rychlý nález muže

Po několika stech metrech Gump zrychlil a nakonec začal kroužit kolem tmavého objektu u cesty. Ukázalo se, že je to hledaný, který jevil známky života. Zdravotníci se okamžitě dali do práce na jeho záchraně. Když dorazila sanitka, byl muž už zabalen do thermofólie, měl zabezpečeny základní životní funkce a komunikoval. Od náhlého vstupu policistů uplynula necelá půlhodina.

„Celá pátrací akce proběhla díky přítomnosti bratislavských kolegů vysoce profesionálně a v naprostém klidu. Přístup Policie SR byl vstřícný. Chvílemi jsem se neubránil pocitu, že je to jen sen z instruktážní brožury o záchranném stopování – mantrailingu," doplnil děj z minulého víkendu Vít Paula.

A co bylo na zásahu nejsložitější? „Byla to míra zodpovědnosti, která na nás doléhá pokaždé, když máme hledat pohřešovanou osobu, nebo když máme zodpovědně určit směr kterým se pohybovala. Tím směrem se potom vydají i ostatní jednotky, zúčastněné na pátrání," přiblížil stopař.

Trénují minimálně jednou týdně a jedná se většinou o technické stopy, zaměřené na vyhledání osoby za několika vchodovými dveřmi nebo ve víceposchoďovém objektu a podobně.

Pokud vás napadlo, že se tomuto oboru také chcete věnovat, tady je rada, co musí dotyčný mít: „ Je to velká míra pokory před tím co nám psi sdělují a co je jim po celá tisíciletí vlastní. A také vůle začínat stále znovu od začátku, když jako člověk něco pokazíme. Psi většinou nedělají chyby," doplnil Vít Paula.

Informace o sdružení najdete na www.rescue-stopari-mantrailing.cz.