Právě tam včera zakončili sezonu veřejným závodem v obřím slalomu. K vrcholu se naposledy rozjely vleky i lanovka. Skončilo večerní lyžování. „Závodu se zúčastnilo přes 120 lidí. Rádi bychom, aby se z tohoto závěrečného závodu stala do budoucna tradice,“ zhodnotil ředitel areálu Jakub Čeřovský. Uplynulou sezónu ale nepovažuje za právě šťastnou.

„Oproti loňsku je výrazně horší. Proti nám hrály zejména sněhové podmínky. Prosinec a leden ještě šly, ale v únoru byl zájem výrazně slabší. Jezdí k nám hlavně lidé z nižších poloha pokud nesněží tam, na Ještěd nepřijedou,“ zdůvodnil stav.

Lyžařská sezóna včera skončila také na Malinovce v Bedřichově, kde se vleky rozjely včera odpoledne rovněž naposled. „Kdybych řekl, že jsme se sezonou spokojeni, nebylo by už co zlepšovat,“ okomentoval situaci Petr Matouš z tamního areálu. Na rozdíl od Ještědu tu pocítili v tomto areálu odliv lyžařů zejména začátkem zimy, v prosinci. „Sníh byl tehdy i v nižších polohách a tak lyžaři zůstávali i na menších kopcích, poblíž domovů. Vleky jsou dnes i tam,“ dodal Matouš.

Například na Liberecku spustil provoz nový sportovní areál Obří sud Javorník v Jeřmanicích, kde zábavným odpolednem pro děti včera také skončila sezona. Lyžovat se až do příštího týdne bude ještě na Severáku a Tanvaldském Špičáku. „Do pátku bude jezdit lanovka, o víkendu bude v provozu celý areál. Pak uvidíme podle podmínek i zájmu lyžařů,“ uvedl za oba areály Miroslav Vraný z Tanvaldského Špičáku. O něco déle budou v provozu vleky v Harrachově. Tamní provozovatelé očekávají konce sezóny až začátkem května.

Stejně jako vlekaři, nejásají nad uplynulou zimní sezónou ani záchranáři. „Bohužel patří k těm horším. Jak v lednu, tak v únoru jsme vyráželi ke zhruba dvěma stovkám zraněným. Bohužel i s vážnými následky, často musel zasahovat také vrtulník,“ potvrdila mluvčí Zdravotnické záchranné služby LK Lenka Markovičková.

Jana Švecová