Chovatelé tak musí mít v dokladu o očkování proti vzteklině uvedeno číslo mikročipu, kterým je pes označen. Povinnosti se vyhnou pouze jedinci, kteří mají jasně čitelné tetování provedené před 3. července 2011.

Jak předpokládal veterinář Vlastimil Čermák z Jičína, zájem o označení psů stoupl zejména před koncem roku. Další vlnu očekává nyní. „Od patnáctého ledna se zvedla pokuta z dvaceti na padesát tisíc. Původní sankci ještě lidé riskovali, ale padesát tisíc těžko,“ domnívá se odborník. Poukazuje dále na nedokonalost zákona.

„Stále není zákonem stanovená povinnost, že se čip musí registrovat. A bez registrace je absolutně k ničemu, pes je anonymní,“ zlobí se lékař.

Bez registru je zákon bezzubý

Ve stejné situaci je i veterinář Vladimír Pokorný. „Čipoval jsem i celé dopoledne na Silvestra a i nyní je o službu ze strany chovatelů veliký zájem,“ konstatuje a upozorňuje, že kvůli absenci národního registru doporučuje lidem zaevidovat chlupáče ve veterinárním celostátním registru. Je zadarmo a majitel při ztrátě psa má šanci „zběha“ najít pomocí této agendy.

Doktor tuší lumpárnu

„Jsme v podobné situaci jako s dálničními známkami. Podle ministra Tomana má být registr hotový za dva roky a stát šedesát milionů, což je naprosto nesmyslné. Myslím si, že se dá pořídit i za desetinu této částky. Je to zase nějaká lumpárna,“ zlobí se Vladimír Pokorný.

Povinné čipování psů už zavedly některé obce vlastní vyhláškou, tak jako například v Náchodě.

„U nás je povinnost čipovat psy podle obecní vyhlášky, podle odhadů máme označeno tak šedesát procent pejsků. Letos jsme zatím žádné kontroly neprováděli,“ hlásí velitel městské policie v Náchodě Petr Valica.

I on upozorňuje, že problémem není označení psů, ale jejich zanesení do národního registru, který bohužel chybí.

V republice je provozováno jen několik soukromých databází, státem vedená centrální evidence má vzniknout až k 1. lednu 2022. Spravovat ji bude Státní veterinární správa. Ta má také provádět kontroly čipování. Na území Jičínska zatím žádné nechystá, většinou se prý jedná o výjezdy do množíren nebo na nahlášený podnět.

Co má označení psů přinést:

- zjištění identity psa v případě potřeby kontrolních orgánů

- účinnější monitoring chovů a kontrola dodržování stanovených pravidel a předpisů

- umožnění kontroly při prodeji psů prostřednictvím obchodníků

- bude možné prokázat vlastnictví psa, což je velmi důležité v případě odcizených psů i v případě postihu vyplývajícího ze zodpovědnosti za psem způsobenou škodu

- zatoulané řádně označené a evidované zvíře má podstatně větší naději, že se vrátí ke svému původnímu majiteli, jeho návrat je operativnější.