Chovatelé tak musí mít v dokladu o očkování proti vzteklině uvedeno číslo mikročipu, kterým je pes označen. Povinnosti se vyhnou pouze jedinci, kteří mají jasně čitelné tetování provedené před 3. července 2011.

Jak předpokládal veterinář Vlastimil Čermák z Jičína, zájem o označení psů stoupl zejména před koncem roku. Další vlnu očekává nyní. „Od patnáctého ledna se zvedla pokuta z dvaceti na padesát tisíc. Původní sankci ještě lidé riskovali, ale padesát tisíc těžko,“ domnívá se odborník. Poukazuje dále na nedokonalost zákona.

V domově pro mentálně postižené den po požáru stále pracovali policisté a hasiči. Na snímcích jsou starostka obce, dobrovolný hasič z Vejprt, který byl na místě jako první a vedoucí domova.
Tragédie ve Vejprtech je varováním pro ostatní

„Stále není zákonem stanovená povinnost, že se čip musí registrovat. A bez registrace je absolutně k ničemu, pes je anonymní,“ zlobí se lékař.

Bez registru je zákon bezzubý

Ve stejné situaci je i veterinář Vladimír Pokorný. „Čipoval jsem i celé dopoledne na Silvestra a i nyní je o službu ze strany chovatelů veliký zájem,“ konstatuje a upozorňuje, že kvůli absenci národního registru doporučuje lidem zaevidovat chlupáče ve veterinárním celostátním registru. Je zadarmo a majitel při ztrátě psa má šanci „zběha“ najít pomocí této agendy.

Doktor tuší lumpárnu

„Jsme v podobné situaci jako s dálničními známkami. Podle ministra Tomana má být registr hotový za dva roky a stát šedesát milionů, což je naprosto nesmyslné. Myslím si, že se dá pořídit i za desetinu této částky. Je to zase nějaká lumpárna,“ zlobí se Vladimír Pokorný.

Povinné čipování psů už zavedly některé obce vlastní vyhláškou, tak jako například v Náchodě.

„U nás je povinnost čipovat psy podle obecní vyhlášky, podle odhadů máme označeno tak šedesát procent pejsků. Letos jsme zatím žádné kontroly neprováděli,“ hlásí velitel městské policie v Náchodě Petr Valica.

I on upozorňuje, že problémem není označení psů, ale jejich zanesení do národního registru, který bohužel chybí.

V republice je provozováno jen několik soukromých databází, státem vedená centrální evidence má vzniknout až k 1. lednu 2022. Spravovat ji bude Státní veterinární správa. Ta má také provádět kontroly čipování. Na území Jičínska zatím žádné nechystá, většinou se prý jedná o výjezdy do množíren nebo na nahlášený podnět.

Jiří Štěpán.
O pozici hejtmana se plánuje ucházet nejméně pět kandidátů

Co má označení psů přinést:

- zjištění identity psa v případě potřeby kontrolních orgánů

- účinnější monitoring chovů a kontrola dodržování stanovených pravidel a předpisů

- umožnění kontroly při prodeji psů prostřednictvím obchodníků

- bude možné prokázat vlastnictví psa, což je velmi důležité v případě odcizených psů i v případě postihu vyplývajícího ze zodpovědnosti za psem způsobenou škodu

- zatoulané řádně označené a evidované zvíře má podstatně větší naději, že se vrátí ke svému původnímu majiteli, jeho návrat je operativnější.