Česká televize patří se svým pořadem Zprávičky mezi pouhou jedenáctku evropských televizních stanic, které se systematicky zabývají pravidelným dětským zpravodajstvím.

Mediální gramotnost dětí prohlubuje Česká televize rovněž aktivním zapojením školních televizních štábů do příprav skutečně odvysílaných reportáží.

Navíc se již počtvrté za účasti osmdesáti dětí ze všech koutů republiky konal na Kavčích horách celodenní seminář s názvem Televize v televizi.

Zpětná vazba

Účastnila se ho i Televize Krkonoše z Gymnázia a SOŠ Jilemnice. Přednášky a praktické workshopy umožnily mladým zájemcům o nejrůznější televizní profese zlepšit jejich znalosti a dovednosti a získat zpětnou vazbu od profesionálů v oboru.

Další pravidelný seminář pro školní televize se tentokrát nesl v duchu sportovního zpravodajství.

Studenti základních a středních škol se dozvěděli zajímavosti nejen ze zákulisí fungování sportovního kanálu ČT sport, ale především prezentovali vlastní sportovní reportáže. Například Lukáš Šolc z jilemnické Televize Krkonoše se zúčastnil režisérského kurzu:

„Workshop byl super, práce režiséra je velice atraktivní, musí být vždy o krok napřed a být připraven, když se něco stane. Režiséři ČT byli velice zábavní a vždy nad věcí, šéfrežisér nás provedl po studiích, kde natáčí, ale i po zákulisí, kde se režisér stará o to, abychom mohli bez chyb vidět obraz v televizi."

„V regionu střední a východní Evropy jsme společně se Slovinskem jedinou televizní stanicí, která vysílá zpravodajství zaměřené na dětského diváka. Avšak v západních zemích jsou dětské zprávy již desítky let nedílnou součástí programu," říká editor pořadu Zprávičky Petr Kopecký.

Propojení telemosty

Zároveň dodává: „V průměru jednou týdně zařazujeme i reportáž připravenou některou ze školních televizí. V poslední době se nám osvědčilo propojení s redakcemi přes takzvané telemosty, které umožňují podání informace pro diváka atraktivnějším způsobem a navíc dětské redaktory učí jinou formu vystupování a zpracování reportáže. Další praktické dovednosti pak tito naši budoucí kolegové získávají právě na seminářích projektu Televize v televizi, prostřednictvím kterých se nám daří neustále vylepšovat vzájemnou spolupráci," uzavřel Petr Kopecký.

(njt)