„Starostliví lidé, co se o nás zajímají a říkají si chiropterologové, do naší kolonie umístili čtyři webkamery a s jejich pomocí můžete kdykoliv přijít na návštěvu a pozorovat náš život na letním bytě.“ Slovy netopýří samice takto vítá návštěvníky úvodní stránka unikátního webu, na kterém je možné on–line sledovat osudy letní netopýří kolonie v obci Kvítkov u České Lípy.

„Projekt běží už měsíc, ale ladili jsme technické detaily, než jsme se tím začali chlubit,“ říká Daniel Horáček z Českého svazu ochránců přírody v Liberci. Netrpělivé „klikače“ také upozorňuje, že je třeba zhruba minutku počkat, než se přenos z netopýřího království rozjede. Pak už ovšem nic nebrání tomu, nahlédnout do skutečného soukromí netopýří kolonie, kde samice rodí a vychovávají svá mláďata.

První na světě

Projekt „Sledujeme netopýří rodinku“, byl vytvořen k příležitosti „Year of the Bat“ – Roku netopýrů. Finančně jej podpořily Lesy ČR a Ministerstvo životního prostředí, liberecká firma Coprosys se pak bezplatně ujala údržby webových stránek a streamování videa. Organizátoři jsou zavázaní také samotné obci Kvítkov, která umožnila přenos dat na jejím katastru.
„Myslím, že jsme jediní na světě, kteří takto zprostředkováváme život netopýrů,“ je přesvědčen Daniel Horáček, duše projektu. „Vím o on–line přenosech třeba z čapích hnízd, ale netopýry zatím nikdo nedělal,“ dodává.

Kamery na této kolonii budou podle Horáčka minimálně do roku 2013, pak se rozhodne, zda se bude v přenosu pokračovat. „Druhá možnost je zařízení přestěhovat na jinou lokalitu, kde ukážeme život v letní kolonii jiného druhu netopýra,“ plánuje Daniel Horáček.

Život pod dohledem

V kolonii jsou umístěny celkem čtyři webové kamery. Od května do října mohou návštěvníci sledovat chování samic, které se zde shromáždily za účelem porodu a výchovy mláďat. Dvě kamery se věnují detailně klastru samic s mláďaty, další ukazuje půdu, kde netopýři létají, a poslední je namířena proti vletovému otvoru. Stránky obsahují také fotogalerii a archiv videí z kolonie, který autoři projektu hodlají postupně rozšiřovat. „Videa budou mít v názvu i datum, ze kdy pocházejí, aby návštěvník stránek mohl v krátkém čase pozorovat změny v kolonii a růst mláďat,“ slibuje Daniel Horáček.

Kamery jsou vybaveny infračerveným světlem, které netopýři nevnímají, i když dobře vidí, ale jen černobíle. Díky tomuto se chovají přirozeně. „V kolonii je nerušíme, zajdeme tam jen výjimečně, když třeba počůrají kamerku,“ směje se netopýří nadšenec Horáček.

To má velký význam nejen pro webové pozorovatele z řad laické veřejnosti. Projekt totiž umožňuje i odborníkům – chiropterologům detailně se věnovat studiu života v letní kolonii, která není rušena přítomností pozorovatele.

Skrytá tajemství

Netopýři jsou po staletí zahaleni rouškou tajemství a neznámého. Svou noční aktivitou jsou také pro lidi dost málo známí a vzhledem k jejich skrytému způsobu života je pro většinu z nás jen těžké nahlédnout do života těchto nočních letců.

Projekt zdejších ochránců přírody a netopýrů zvláště nám umožní návštěvu těchto savců, aniž bychom je rušili. Stačí se připojit na www.batsfamily.cz a dívat se. A snad lépe pochopit, proč si netopýři zaslouží naši ochranu.

Noci netopýrů
Tradiční akce, při nichž se mohou zájemci seznámit s problematikou netopýrů, proběhne i letos:
20. srpna – hrad Valdštejn, od 20 hodin ( ukázka živých netopýrů, jejich vypouštění)
26. srpna – Liberec – Hanychovská jeskyně, od 20.30 hodin (odchyt netopýrů před vchodem do jeskyně)
2. září – ledová jeskyně Naděje v Lužických horách, od 20.30 hodin (odchyt do sítí, ukázky)
2. září – Skalice u České Lípy, od 20 hodin (ukázky handicapovaných netopýrů)