Na stolech byly k ochutnání vlastnoručně vyrobené pokrmy z fair trade surovin. Tedy z produktů, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce. "Kromě výrobků fair trade - čokoláda, káva, čaj, bylo možné ochutnat i výrobky domácí jako chleba, džem, koláče, bábovku, kozý sýr a máslo. Akci jsme ukončili přípitkem fair trade a bio bílého vína z Chile, které je možno už nyní koupit i v Trutnově," uvedl Petr Sobotka, jeden z účastníků.

Při snídani bylo možné podepsat petici vyzývající velké obchodní řetězce, aby do svého sortimentu více zahrnovaly výrobky fair trade. "Je hlavně na nás jako na spotřebitelích, abychom více preferovali výrobky fair trade při svých nákupech," zdůraznil Sobotka.

Snídaně se podobně jako v minulých letech stala součástí Světového dne pro fair trade (tedy spravedlivý obchod). V Česku se koná už jedenáctým rokem a pravidelně se do ní zapojují asi tři tisíce lidí ve více než padesáti městech a obcích. "Fair trade má přispívat k tomu, aby drobní výrobci z rozvojových zemí dostávali za své výrobky spravedlivou odměnu," dodal Petr Sobotka.

V Trutnově se férové snídaně v minulosti konaly také na trávníku za kulturním centrem, v městském parku u sochy Uffo Horna a v prostorách evangelické fary.