Před hasičskou zbrojnicí a nastoupenou jednotkou , za přítomnosti početné veřejnosti bylo požehnáno zdejším farářem zbrusu nové cisterně CAS 30/8500 z THT Polička a dopravnímu vozidlu L2Z na povozku VW, který je určen pro evakuaci a nouzové zásobování obyvatel města. „Před čtyřmi roky jsme dostali také novou cisternu a pojmenovali jí Popelka, ta dnešní dostává jméno Rusalka,“ sdělil při slavnostním předávání člen jednotky Jan Kracík.

„Dnešním dnem se nám vozový park rozrostl na pět vozidel, patří k nim cisterny, velitelský a technický automobil. Musím konstatovat, že máme velice kvalitní vozový park,“ uvedl velitel jednotky Martin Stránský.

Současná jednotka má 26 aktivních členů. Nemalé nároky jsou kladeny na každého člena týmu, pravidelně je prováděn náročný výcvik a školení. „Jednotka je zařazena jako JPO 2/1 a JPO 3/1, což znamená také to, že jsou předurčeny pro zásahy u dopravních nehod. Nedávno jsme absolvovali intenzivní kurs výcviku s defibrilátorem, s pomocí kterého lze obnovit základní životní funkce. Máme pravidelná tematická a taktická cvičení, v tomto směru úzce spolupracujeme s Novou Vsí nad Popelkou. Je samozřejmostí zajišťovat bezporuchový stav hasičské techniky, výstroje a výzbroje,“ připomněl velitel s tím, že v rámci odborné přípravy se každoročně účastní krajského kola HZS ve vyprošťování z havarovaných vozidel.

Vloni hasiči zasahovali u stovky událostí, v letošním roce se již dostali k číslu 47. Zasahují nejen v okrese Semily, pro město jsou spolehlivým týmem. To potvrdil starosta Města Lomnice nad Popelkou Josef Šimek. „Jednotka a také sbor jsou pro nás bezproblémovými partnery a ochotnými pomocníky.“ Uvedl současně, že nová cisterna byla pořízena za 7,8 milionu korun, poskytovatelem financí ve výši 5,7 milionu Kč byla Místní akční skupina Brána do Českého ráje. Liberecký kraj přispěl částkou 300 000, Kč, zbytek hradilo město. Náklady u nového dopravního automobilu činily 1,7 milionu Kč, z toho dotace představovala 1,6 mil. Kč.

Věra Nutilová