Velký kus oblečení doma do pračky „nenacpete”, navíc některé druhy látek vyžadují speciální čištění. Na řadu pak přicházejí odborníci. V čistírnách se navíc zabývají nejen čistěním oblečení, ale také hraček, peřin či potahů.

Na Trutnovsku je několik firem specializujících se na čištění a praní. Jana Blažková, majitelka čistírny v Jihoslovanské ulici v Trutnově, říká: „Před zimou a na jaře máme žně. Lidé k nám nosí na vyčištění vše od pracovních oděvů až po potahy sedacích souprav. Čistíme také sportovní oblečení, oblečení pro horolezce, výrobky z kůže nebo kožešiny.”

Podle jejích slov jde na odbyt nejvíce čištění právě sportovních věcí. „Je třeba je speciálně upravovat, jde především o různé impregnace,” vysvětluje Blažková. Je důležité, aby zákazník pracovníka v čistírně upozornil na to, čím je oblečení znečištěné. „Například řekne, že má na kalhotách žvýkačku. Tady se oblečení nejprve předčistí, pak vyčistí a na závěr se upravuje žehlením nebo napařováním. Celý proces většinou trvá tři dny. Lze se ale se zákazníkem domluvit i na kratším čase, je to individuální,” upozorňuje Blažková. A když si přinesete více kusů oblečení, můžete dostat i množstevní slevu.

„Do čistírny dávám věci hlavně na jaře, především kabáty nebo lyžařské kombinézy. A pak taky oblečení, které je od šmíru, nebo takové, co se mi nevejde do pračky. Do čistírny zamířím i v případě, když se mi praní doma finančně nevyplatí, protože k němu potřebuji speciální přípravky,” poznamenala Michaela z Malých Svatoňovic. Podobně je na tom i Marta z Trutnova, která se přiznala, že do čistírny každoročně na jaře nosí zimní kabáty.