Hmotnost malé samice je kolem jednoho kilogramu,“ upozorňuje zoolog Luděk Čulík ze Safari Parku Dvůr Králové na kapesní rozměry mimořádného přírůstku chocholatky červené. Malá samice, které ošetřovatelé říkají Kaia, vyrůstá po boku matky. Ošetřovatelé ji však krmí náhradní stravou.

„Nejsme si jisti, že pije – ve stáji jsme proto instalovali kameru, která chování dvojice sleduje,“ doplňuje zoolog. Kaia se narodila 26. prosince jako druhé mládě v historii chovu ve Dvoře Králové i v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Vůbec první přírůstek tohoto druhu v rámci Česka a Slovenska se narodil v létě 2020 stejné matce, safari park si za něj vysloužil cenu Bílý slon za nejvýznamnější odchovek mezi savci v českých a slovenských zoo. Otec mláděte je jiný – do safari parku dorazil od té doby nový chovný samec z Polska.

Hlavní sjezdovku v lyžařském areálu v Radvanicích přepůlil nový majitel plotem.
Nový majitel pozemku přehradil sjezdovku v Radvanicích plotem, lyžaři mají smůlu

Narození chocholatky je v zoologických zahradách mimořádná událost – podle světové databáze ZIMS přišlo v uplynulém roce na svět pouze 12 těchto pozoruhodných antilopek.

Samička dikdika je zdravá a čilá

Velkým chovatelským úspěchem je i narození dalšího kopytníka miniaturních rozměrů – antilopy dikdik Kirkův. Tento sudokopytník, který zaujme čenichem v podobě malého chobůtku, se v safari parku rozmnožil i v červnu 2021. Šlo o navázání na významnou tradici – dvorský Safari Park je první, který v rámci Česka a Slovenska dikdiky množil. V chovu ale nastala pauza dlouhá šest let.

Rodiči malého dikdika, u kterého kontrola taktéž čerstvě potvrdila samičí pohlaví, jsou opět Debra a Landi. „Malé samici říkáme Doris a odchov probíhá zatím bez problémů. Jak ukázala kontrola, je mládě zdravé a vitální,“ doplňuje vrchní ošetřovatelka Monika Darvašová.

Obě mláďata zůstávají i s matkami v teple zimních stájí. Do venkovních výběhů se vypraví, až to dovolí počasí.

Dikdik Kirkův váží jen do 6 kg. Žije v polopouštích. Drsným podmínkám je přizpůsoben i stavbou těla – zaujme jeho chobůtek. V prodloužených nozdrách se ochlazuje krev. Mezi ostatními antilopami jsou dikdikové a další trpasličí antilopy zvláštní způsobem života – žijí v trvalých párech a trusem i výměšky příočních žláz si značí své teritorium. Safari park chová dikdiky od roku 2002. Za tu dobu se tu narodilo 25 mláďat.

Chocholatka červená nebo také křovinná patří k nejmenším antilopám světa, váží kolem 13 kilogramů a v kohoutku měří asi 40 cm. Obývá lesy střední a jižní Afriky. Ohrožuje je lov pro maso a ztráta přirozeného prostředí. Na celém světě je v zoologických zahradách chováno 40 chocholatek červených, z toho 28 jedinců žije v Evropě. Za posledních 12 měsíců se narodilo na celém světě v zoo jen 12 mláďat.