„Už v pátek se tu sešli zájemci na přátelském posezení. Sobota je vyčleněna pro burzu rostlin, literatury a pěstitelských potřeb. Na odpoledne jsme připravili několik odborných přednášek. V neděli mají účastníci možnost prohlédnout si sbírky královédvorských kaktusářů přímo u nich doma," vysvětlil Zdeněk Franc, jeden z organizátorů.

Na místě bylo možné si také koupit a nechat podepsat knihu Rudolfa Grima a Igora Drába o druhu kaktusů Lophophory. Jako tradičně dorazilo i mnoho zahraničních účastníků a tak byla mezi stánky s kaktusy slyšet také slovenština, polština nebo němčina.

Nemusíte být zrovna zapálený kaktusář, aby vás Otevírání sezony zaujalo. Tolik roztodivných tvarů, které tropické rostliny nabízejí, dokáže oslovit každého. Kromě kaktusů, tak jak si je většina představuje, tu bylo k vidění mnoho exotických rostlin s ostny, masožravé druhy nebo elegantní zelení krasavci bez ostnů. Většina z nich má v pomyslném rodném listě místo narození Jižní nebo Severní Ameriku, Afriku, ale i Asii a jih Evropy. „Vloni jsme byli v Africe, našel jsem tam tenhle druh," ukazuje jeden z prodejců. Další dvojice debatuje o tom, kolik je stál výlet do Jižní Ameriky, co si odtamtud přivezli a jaké nové lokality objevili. Ukazuje se, že dědictví Alberto Vojtěcha Friče u nás stále žije.

Další velkou akci chystá královédvorský Klub kaktusářů na konec června. Na týden přesunou jeho členové své nejlepší výpěstky na výstavu do zoo. „Letos se výstava koná mezi vilou ředitelství a pavilonem Ptačí světy. Začíná 28. června a potrvá do 6. července," upřesnil novinky Zdeněk Franc. 

Alberto V. Frič……český etnograf, cestovatel, botanik, fotograf a spisovatel (1882 – 1944). Jihoameričtí indiáni jej pojmenovali Karaí Pukú (Dlouhý lovec), v Evropě byl znám též jako Lovec kaktusů. V letech 1901–1929 podnikl 7 cest do Jižní Ameriky a jednu do Severní, kde se soustředil na sběr kaktusů, objevování nových končin a sběr etnografických materiálů. Frič se vypracoval na odborníka světového formátu, byl považován za největšího soudobého znalce kaktusů a shromáždil největší a nejcennější evropskou sbírku kaktusů své doby. 

(bm)