Školáci mají radost, rodiče starost. Blíží se jarní prázdniny, týden volna. Jenže, někdo musí děti pohlídat, uvařit jim, najít pro ně náplň volného času. Alespoň z části.

Ráno až odpoledne

Stále oblíbenějším řešením jsou příměstské tábory. Jeden takový pořádá v Trutnově Středisko volného času. „Je určený dětem od 6 do 10 let a naplnit ho nemáme nikdy problém. O účastníky se kompletně postaráme od rána do 16. hodiny. Letošní program má název Výprava za zlatem a formou kolektivních her se děti zabaví i něco naučí," přiblížila ředitelka SVČ, Marie Suková. Cena je 950 korun.

Obdobnou nabídku má i Dům dětí a mládeže Hostinné. Tady má celotáborová hra název Trpasličí závody, o děti se tu postarají od 8 do 16 hodin. „Zatím evidujeme sedm dětí, ještě nějaké přihlášky mají dorazit. Maximální kapacita je dvanáct," informoval Pavel Hučík. „Zájemci by se měli přihlásit co nejdříve, kontakt je na webových stránkách DDM, klidně i o víkendu," dodává Lenka Dymáková. Cena je závislá na počtu dní, které tu děti stráví. V závislosti na programu se denní platba pohybuje od 110 do 190 korun.

DDM Jednička ve Dvoře Králové má volná ještě místa na čtvrteční výlet do televize a páteční celodenní Velentýnskou párty na cestě kolem světa. „Je ale nutné se přihlásit nejpozději do pondělí. Jinak máme všechny akce plně obsazené. Kvůli počasí jsme upravili program třídenního pobytu v Hostinném, jinak nás v ničem neovlivnilo," sdělila Iveta Hanušová, ředitelka Jedničky.

Školáky z Vrchlabí a okolí čeká pestrý týden v režii DDM Pelíšek. Program je každý den jiný, přizpůsobený hlavně současným klimatickým podmínkám. „Kapacitu čtyřiceti dětí máme obsazenou z poloviny, takže rodiče mají stále možnost svým ratolestem dopřát prima zábavu," upozornil Marek Fiedler, vedoucí oddělení estetiky a tanečních souborů Pelíšku a dodal, že není třeba účastnit se celotýdenního běhu. Kromě různých aktivit spojených se sportem či kulturou je zajímavý třeba Eskymácký den. Je nasměrován na čtvrtek a děti čeká vaření jídla v kotlíku pod širým nebem. „Na stavění iglú to asi nebude," povzdychl si Marek Fiedler.

Do zákulisí zoo

Nabídku na celou dobu prázdnin připravila i Zoologická zahrada ve Dvoře Králové. „Zajímavosti ze zákulisí zoo, netradiční představení zvířat i odpovědi na zvídavé otázky nabízí zahrada zdarma po celé období, kdy probíhají letošní jarní prázdniny, tedy od 3. února do 14. března. Každé úterý a pátek v 12.30 hodin bude pro návštěvníky k dispozici u hlavního vchodu odborný průvodce. Skupinu, maximálně 25 zájemců, čeká přibližně hodinová procházka se zajímavým výkladem. V případě většího zájmu bude připraveno i více průvodců," sdělila tisková mluvčí Jana Myslivečková.

Zároveň bude po celé období jarních prázdnin připraven napínavý pátrací kvíz po zoo s názvem Detektivem v říši zvířat. „Stačí si vzít na pokladně zdarma pracovní listy a podle mapy vyrazit na dobrodružnou procházku osmi tropickými pavilony. Soutěživé rodiny si mohou stanovit i časový termín na setkání v cíli závodu. Tím je galerie Pravěk očima Zdeňka Buriana, kde budou umístěny na stojanu naproti paní pokladní správné odpovědi a drobné dárky," dodala Jana Myslivečková.

Jarní prázdniny
Týden školního volna má sice název Jarní prázdniny, už dlouho však do jara vůbec nezasahuje. Každoročně začíná v polovině zimy a končí před jarní rovnodenností. Název pochází z doby, kdy byly v celé republice prázdniny jednotně. A daný týden byl jarnímu období blízko.

Nyní jsou prázdniny rozděleny do šesti týdnů, v každém mají volno okresy z různých částí republiky. V prvním termínu 2014 si tak užívaly volna například děti z Opavy, Tábora, Jičína i Ústí nad Labem.

Trutnovsko jde letos na řadu ve druhém termínu, příští rok ve třetím. To bude od 16. do 22. února 2015.