„Tentokrát měly oldřichovské maminky smůlu. Z důvodu velkého počtu zájemců, který vysoce převyšoval kapacitu mateřské školy, jsme mohli přijmout z 16 dětí z Oldřichova pouze 5. Neuspokojili jsme však ani všechny maminky z Mníšku, protože přijato bylo pouze 12 dětí z 24,“ popisuje situaci Věra Rosenbergová, ředitelka Základní a mateřské školy v Mníšku, kam docházejí i děti z Oldřichova v Hájích.

Jak doplnila, žádostí o umístění dětí do mníšecké školky letos obdrželi čtyři desítky. Kapacita školy je sice 56 dětí, avšak volná místa mají pro příští školní rok pouze pro sedmnáct dětí. A z toho pět zaplní právě děti ze sousedního Oldřichova.

Zrušení školky byla chyba, míní starosta

„Mnohé maminky odcházely od zápisu zoufalé, bezradné a s pláčem. V dnešní nelehké době by se totiž každá ráda vrátila do zaměstnání, kde jí zaměstnavatel ze zákona drží místo,“ upozorňuje ředitelka.

A co na to oldřichovský starosta Jaromír Tichý? „O problému s nedostatkem míst v mníšecké školce víme. Nedávno jsme se začali zabývat myšlenkou, že bychom tu nějakou formu mateřské školy vybudovali. Zatím je to ale pouhá myšlenka a pravděpodobně se jí bude muset zabývat především nové zastupitelstvo po podzimních komunálních volbách,“ uvádí.

Podle jeho slov zrušení oldřichovské školky pohledem téměř dvacet let zpětně byla chyba. Je si však vědom toho, že tehdejší zastupitelstvo zřejmě jinou volbu nemělo. „Dětí bylo málo, mladé rodiny téměř žádné. Objekt školky chátral a Oldřichov na opravy neměl peníze. Proto budovu prodal,“ vysvětlil Tichý s tím, že za utržené peníze koupili auto, kterým sváželi děti do školky v Mníšku a odpoledne zase zpět. „Tomu tak je dodneška a myslím, že jsme jedinou obcí v republice, která toto obyvatelům nabízí,“ dodává starosta.

Poptávka po školce začala stoupat se stavebním boomem, kdy se mladé rodiny uchylují z měst do menších obcí a na vesnice. V nedaleké Nové Vsi u Chrastavy kapacita mateřské školy zatím stačí, ale i zde vnímá ředitel Filip Januš nárůst dětí. „Zatím jsme nemuseli odmítat děti od tří let věku, ty mladší už však nebereme. Máme ještě jedno až dvě volná místa, ovšem ty si necháváme jako rezervu pro případ, že by se nám přihlásili předškolní děti, které ze zákona vzít musíme,“ doplnil Filip Januš.

A právě na děti mladší dvou let poukazuje i ředitelka mníšecké školy. Podle ní se jako nečekaný problém ukazuje právě původně zajímavá myšlenka volba délky mateřské dovolené. „Je logické, že přednost při umísťování dostávají děti tříleté a starší. Co má ale dělat matka, která si zvolila pouze dvouletou mateřskou? Co je platné, že se maminky nepřijatých dětí měly možnost vyjádřit k podkladům rozhodnutí přímo ve škole, když je plno,“ ptá se Věra Rosenbergová. A co maminkám poradila? Aby to zkusily svépomocí. „Dejte se dohromady všechny, které máte malé děti a pohlídejte si své ratolesti vzájemně.“ Podle ní se na komunální úrovni řešení hledat dají, ale musí být vůle ho najít.