Tak často vypadá situace v nemocničních zařízeních v Libereckém kraji. Vedení kraje už s podobnými potížemi došla trpělivost. V roce 2011 by po letech měla v Liberci začít fungovat záchytná stanice. „Dlouhodobě nás to trápí. Často se stává, že záchranka nebo policie má velký problém s alkoholiky či s lidmi, kteří jsou pod vlivem jiných návykových látek a řeší, kam s nimi,“ poznamenal krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák.
V současné době Liberecký kraj přispívá na zajištění péče o opilce jednotlivým nemocnicím. Jedná se však pouze o nouzové řešení.

„Ošetřování a hospitalizace opilců je obtěžující jak pro personál nemocnice, tak i pro ostatní pacienty,“ stěžovala si na současný stav již před časem tisková mluvčí liberecké nemocnice Alexandra Kittnerová.

Podle radního Nováka je načase takový stav plný organizačních problémů změnit. „Chceme záchytku obnovit tak, aby měla blízko ke krajskému psychiatrickému oddělení,“ uvedl Novák.

Záchytná stanice by tak měla vzniknout v areálu Krajské nemocnice v Liberci naproti gynekologicko – porodnickému oddělení. Kraj už má představu o nákladech, které si přestavba jedné z budov vyžádá.

„Přestavba jedné budovy, která není dostatečně využitá, bude stát tři a půl milionu korun,“ vysvětlil Pavel Novák. Roční náklady na provoz záchytné stanice by mohly činit přibližně 4,5 milionu korun. „To by šlo, dokážeme si to představit,“ potvrdil Novák. Vedení Libereckého kraje proto chystá na začátek února setkání se zástupci všech nemocničních zařízení v kraji.

Problémem nové záchytné stanice však zcela jistě bude způsob financování převozu opilých lidí. Ti by se totiž do Liberce měli svážet z celého kraje, což nebude levné.

„Jak zařídíme tyto konkrétní věci, ještě nevíme. Musíme nejprve všechno dostatečně a pečlivě zanalyzovat,“ uzavřel krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák.