Jelikož se jedná o opravdu mimořádně náročnou trať, závody jsou určené pouze pro konkrétní výkonnostní skupinu závodníků a na start se nemůže postavit jen tak někdo. "Špindl má hodně specifický charakter řeky. Teče tam tak dvacet kubíků, jsou tam větší vlny, má to tah dolů a jede se klidně 30 kilometrů v hodině," přibližuje kanoista Ondřej Rolenc. "Upřímně, já na tu trať nemám moc dobré vzpomínky z mládí, kdy jsem v Soutěsce hodně plaval. Ale na druhou stranu se těším, že bude změna a že se moc pěkná trať navrátí do našeho kalendáře," dodává úřadující dvojnásobný mistr světa.

Špindlerův Mlýn se vrátil do kalendáře sjezdařů na divoké vodě po opravách vodního díla Labská. Sjezdařské závody se tam konaly naposledy v roce 2017, od té doby probíhala rekonstrukce zahrnující například úpravy na vtokových částech nádrže, spodních výpustí či odtokové štole. Součástí bylo také celkové rozšíření kapacity nádrže. Atraktivní závodní víkend přináší také boj o nominaci na seniorský světový šampionát i tituly mistrů České republiky v klasickém sjezdu.

"Michlák, Kukačka, Bártlova lávka, Studené koleno či Soutěska - to jsou pojmy, které prověřily nejednu vodáckou generaci," připomíná šéftrenér reprezentace a ředitel 5. a 6. Českého poháru kanoistů ve sjezdu na divoké vodě ve Špindlerově Mlýně Robert Knebel. "Obtížnost trati spočívá v relativně velkém průtoku v řece a minimu možností tréninku během roku. V běžných letech se sjezdaři dostanou na Labe jednou za dva roky, což je pro trénink opravdu málo," vysvětluje.

"Za hladký průběh závodů zodpovídáme Krkonošskému národnímu parku. A protože chceme i do dalších let získat výjimku pro vypouštění vody, je nutné, aby všichni závodníci respektovali daná pravidla a pokyny,“ zdůrazňuje Knebel.

close Kanoisté závodí na Labi ve Špindlerově Mlýně ve sjezdu na divoké vodě. info Zdroj: Aleš Berka/Kanoe.cz zoom_in Kanoisté závodí na Labi ve Špindlerově Mlýně ve sjezdu na divoké vodě.

Obávanou Soutěsku sjela v historii pouze jediná singlkanoistka, letos se na svou velkou premiéru chystá i Marie Němcová. "Celou trať jsem v minulosti absolvovala na kajaku, ale na singlu jsme končily ještě před Soutěskou. Těším se hodně, ale zároveň mám obavy, což ale z této poslední pasáže asi všichni," usmívá se mistryně světa v hlídkách. "V sobotu se navíc bude závodit i ve sprintu, který jsem na Špindlu nikdy nejela. Myslím, že celý víkend bude stát za to!"

Návrat na legendární trať vyhlížel i bronzový medailista z mistrovství Evropy 2019 Adam Satke. "Jedná se o další z krásných přírodních řek v Česku a věřím, že si to všichni užijeme. Samozřejmě z toho máme respekt, voda je opravdu divoká a Soutěska umí spoustu lidí proškolit. Ale závodit na opravdové divoké řece je něco, proč tento sport vůbec děláme."

V sobotním sprintu zvítězil v kategorii C1 Matěj Vaněk (VS Tábor), trutnovský kanoista Matouš Beier byl osmý, mezi ženami vyhrála Marie Němcová (KK Brno). V kategorii K1 dojeli první Adam Satke (KK Brno) a Klára Vaňková (VS Tábor), mezi deblkanoisty si ve sprintu nejlépe počínala dvojice Daniel Suchánek (Vysoké Mýto) a Ondřej Rolenc (Pardubice), Matouš a Alva Beierovi skončili osmí.