Ivan Adamec vede Trutnov nepřetržitě od roku 1998. Jako lídr kandidátky ODS se rozhodl jít do voleb také letos. „Mám stále vize a nápady, jak náš krásný Trutnov posouvat dál. Za dvacet let se nám společně podařilo vybudovat vše potřebné k životu ve městě a z Trutnova se stalo moderní evropské město. Máme další nápady, jak v modernizaci pokračovat a podrobně je představíme voličům v podzimní kampani,“ vysvětlil Adamec.

Kdo budou jeho protikandidáti? K ambicím na křeslo starosty se veřejně přihlásili především Piráti a ANO. Možnost obsadit nejvyšší post ve městě připustilo také sdružení ÚPA 2018, které pro komunální volby spojilo dohromady TOP 09, KDU-ČSL a Nezávislé, a sdružení Žít v Trutnově. Ostatní strany či sdružení by podpořily současného starostu či vyčkají na výsledky voleb a skládání povolebních koaliční sestav.

Jiránek, Šidáková, Fajfr a kdo z ANO?

Zatímco Piráti mají jasného kandidáta Martina Jiránka, ÚPA Silvii Šidákovou a Žít v Trutnově Roberta Fajfra, hnutí ANO zatím nemá jasno. „V současné době intenzivně pracujeme na kvalitním programu a jména kandidátů v této chvíli nejsou na pořadu dne a tudíž je nebudeme z pochopitelných důvodů zatím zveřejňovat. Myslím si také, že je o jménu na starostu předčasné mluvit, neboť o všem rozhodnou hlasy voličů,“ sdělil Deníku lídr hnutí ANO Zdeněk Jaďuď.

Podle jeho zkušeností a postřehů volá dost občanů města po změně a proto chce ANO přinést do Trutnova nový vítr s novými vizemi. „Chceme přinést nápady, jak zvyšovat kvalitu bydlení a života v našem městě a primárně pracovat na vylepšení vztahů napříč politickým spektrem. Jde o volby komunální a ty jsou především o lidech a ne o politikaření. Opět je pouze na voličích, jakým směrem se bude Trutnov ubírat,“ poznamenal Zdeněk Jaďuď.

Pirát by opustil sněmovnu

„V případě vítězství v komunálních volbách a dohody v budoucí koalici, že funkci starosty obsadíme my, počítáme s tím, že se Martin Jiránek vzdá poslaneckého mandátu, aby tomu mohl plně věnovat svůj čas a energii,“ upřesnila za Piráty a nezávislé Alena Valentová. Martin Jiránek prohlásil, že je v Trutnově čas na změnu. „Starosta Ivan Adamec kandiduje do šestého volebního období. Tomáš Hendrych dokonce do sedmého, působili s Hanou Horynovou jako místostarostové už za Gustava Hillebranda. Pokud Piráti uspějí, máme sílu a zkušenosti působit ve vedení města. Nejdeme do souboje se současným starostou. Víme a respektujeme, že se tu udělalo hodně dobré práce. Ale chce to novou energii a nápady. Když uspějeme, chceme se soustředit na to, co nefunguje. Například na cestovní ruch, podporu malého podnikání nebo zastavení poklesu počtu obyvatel. Naší ambicí je Trutnov posunout dál. Aby město využilo všechen potenciál a bylo premiantem kraje a ne jeho průměrem,“ upozornil lídr Pirátů Martin Jiránek.

Místostarostka už nekandiduje

Místostarostka Hana Horynová už v komunálních volbách nekandiduje. Sdružení pro Trutnov, jehož byla lídrem, zatím odmítlo sdělit jakékoliv bližší informace ke svému angažmá v případě úspěchu. „Dozvíte se to po volbách,“ vyjádřil se jeden z kandidátů a současný zastupitel Milan Lhoták.

Volba pro město jde tradičně do voleb se svým lídrem Tomášem Hendrychem. „Naším cílem je obhájit post místostarosty, na starostování nemáme ambice,“ řekl Hendrych.

Lídrem ČSSD je Šváb

Lídr ČSSD Marek Šváb nevnímá nadcházející volby jako referendum o stávajícím starostovi. „Zásadní změnu potřebuje spíše směřování města. Je třeba se začít věnovat některým opomíjeným oblastem, kterým stávající vedení nevěnovalo potřebnou pozornost. Jsou to nutné investice do okrajových částí města, hlubší proměna fungování MHD, nedostupné bydlení či absence některých městem zajišťovaných služeb jinde zcela běžných. Na tato témata budeme upozorňovat v kampani a jsem připraven je tvrdě prosazovat v jakékoli pozici v novém zastupitelstvu a to včetně povolebních jednání,“ sdělil Šváb.

Lídrem sdružení Úpa 2018 (TOP 09, KDU-ČSL a Nezávislí) bude Silvie Šidáková. „Pro mě je zásadní, aby budoucí vedení města, které po volbách vznikne, bylo výsledkem skutečné dohody subjektů, které utvoří koalici. Nemyslím si tedy, že nutně musí starostu „vygenerovat“ vítěz voleb. Jsme připraveni podpořit každý rozumný návrh, který bude vyhovovat našemu záměru, a tím i zefektivnění radnice. Jinak, ano, každý lídr je kandidát na starostu a musí být na to připraven. Takže jsem připravena, pokud bych to měla být já,“ uznala.

Ondráček není u komunistů jedničkou

Kandidátku KSČM povede do voleb současná zastupitelka Iva Řezníčková. „Nepočítám, že by výsledek voleb v Trutnově byl nějak výrazně odlišný než jindy. Za určité situace, vyplývající z výsledků, například v případě koaličních dohod bych se samozřejmě podle reality zařídila. Když někdo je lídrem kandidátky, musí být připraven přijmout odpovědnost. V zastupitelstvu jsem hlavně proto, že mi na osudu Trutnova záleží,“ uvedla hlavní kandidátka za KSČM. Oproti minulým komunálním volbám na prvním místě vystřídala Zdeňka Ondráčka, který je poslancem a vyjadřuje se proti souběhu funkcí.

Lídrem sdružení Žít v Trutnově a jejich kandidátem na starostu je Robert Fajfr. "Kdo bude novým starostou Trutnova? Naši kandidáti a podporovatelé věří, že ten nejlepší, s poctivým a spravedlivým přístupem k řešení každodenních problémů a s dobrou perspektivou dalšího rozvoje našeho města i všech jeho částí. Známe jak přednosti, tak nedostatky našeho města a disponujeme odborníky, specialisty i nadšenci, kteří mají dostatek vůle i zkušeností pro zajištění příjemného a bezpečného života jeho obyvatel. Máme tedy určitě co nabídnout," konstatoval Robert Fajfr.